https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/trpite-alergii-na-pyl-z-trav-podivejte-se-kdy-je-pylu-nejvice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Trpíte alergií na pyl z trav? Podívejte se, kdy je pylu nejvíce

2.6.2014 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Srha laločnatá je příkladem druhu, který vypouští většinu pylu v dopoledních hodinách.
Srha laločnatá je příkladem druhu, který vypouští většinu pylu v dopoledních hodinách.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Carsten Ambelas Skjøth / Aarhus University
Jediná rada pro lidi se silnou alergií na travní pyl je, aby během pylové sezony zůstávali pokud možno doma. To je ale trochu otrava. Dánští vědci se proto pokusili alergikům ulehčit život a zmapovali, v kterou denní hodinu je pylu z trav nejvíce. Pylu se ale úplně vyhnout nedá. Hepčík.
 

Vědci z dánské Aarshuské univerzity na základě tři roky trvajícího výzkumu rozdělili pylovou sezonu na tři období. V každém období pak vysledovali, v které hodiny je produkce travního pylu největší a kdy je pro alergiky nejlepší opravdu nevytáhnout paty z domu.

Ona období však nejde vymezit zcela přesně. Pylová sezona má u trav zhruba dvouměsíční trvání. Kdy je v ovzduší nejvíce pylů ukazuje graf. V prvním období jsou dva vrcholy, v druhém je pro alergiky nejnáročnější podvečer a ve třetím je pak nejvíce pylu mezi desátou dopoledne a šestou odpoledne. „Lidé, kteří trpí alergií na travní pyly, by se měli v uvedených dobách vyhnout pobytu venku,“ říká Robert Peel z Aarhuské univerzity.

Vědci vysledovali, v které hodiny je produkce travního pylu největší a kdy je pro alergiky nejlepší nevytáhnout paty z domu.
Vědci vysledovali, v které hodiny je produkce travního pylu největší a kdy je pro alergiky nejlepší nevytáhnout paty z domu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Aarhus University

Koncentrace travního pylu závisí na mnoha faktorech. Nejdůležitější je průběh počasí. Každý druh trávy pak má ještě svá vlastní specifika. V Dánsku roste na 230 druhů trav, z nichž jich asi 20 druhů běžně roste ve městech.

To, kolik pylu se z daného druhu trávy uvolní, je ovlivňováno jak aktuální teplotou, tak teplotou během předchozího dne. Některé druhy trav zastaví uvolňování pylu během deště, pro jiné je déšť naopak signál pro uvolnění pylu. Každý druh trávy kvete intenzivně po dobu asi dvou týdnů, celá sezona pak trvá asi dva měsíce.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KM

Karla Majerová

18.10.2023 23:55
Alergie mě trápí každé jaro, ale od té doby, co jsem si objednala firmu z internetových stránek https://rekuperace-aldes.cz/, která instaluje systém rekuperace. Se cítím mnohem lépe, jelikož teď můžu pořádně větrat, aniž by se mi do domu dostali nepříjemné alergeny. Mám neustále čistý vzduch a konečně se cítím skvěle i během nejhorší alergické sezóny.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist