https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/trump-na-g20-oznacil-parizskou-dohodu-za-velmi-nespravedlivou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Trump na G20 označil pařížskou dohodu za velmi nespravedlivou

22.11.2020 21:20 | RIJÁD (ČTK)
Trump prohlásil, že cílem pařížské dohody bylo "zabít americkou ekonomiku".
Trump prohlásil, že cílem pařížské dohody bylo "zabít americkou ekonomiku".
Dosluhující americký prezident Donald Trump dnes označil na summitu velkých ekonomik G20 mezinárodní pařížskou klimatickou dohodu za velmi nespravedlivou. Trump ve vzkazu nahraném na video řekl, že USA pod jeho vedením dohodu opustily, aby nepřišly o miliony amerických pracovních míst a biliony dolarů" ve prospěch "nejhorších znečišťovatelů životního prostředí na světě". Účastníci summitu se navzdory odmítavému postoji amerického prezidenta v závěrečném prohlášení shodli na tom, že globální oteplování patří mezi "nejnaléhavější výzvy naší doby", informovala dnes agentura DPA.
 

Trump prohlásil, že cílem pařížské dohody bylo "zabít americkou ekonomiku". Šéf Bílého domu řekl, že jeho vláda i bez "jednostranných mezinárodních smluv" učinila mnoho pro ochranu životního prostředí.

Deklarovaným cílem pařížské klimatické dohody z roku 2015 je udržet růst globální teploty v porovnání s obdobím před průmyslovou revolucí hluboko pod hranicí dvou stupňů Celsia, ideálně kolem 1,5 stupně. Součástí dohody je i zvýšení schopnosti zemí přizpůsobit se nepříznivým dopadům změny klimatu a pomoc rozvíjejícím se zemím ze strany vyspělých států.

Postoj amerického prezidenta je přímým protikladem postojů všech ostatních hospodářských mocností, které jsou součástí skupiny G20. Všechny pařížskou dohodu podepsaly a usilují o ochranu životního prostředí.

Po Trumpovi by měl od 20. ledna v Bílém domě úřadovat demokrat Joe Biden, který dosavadního prezidenta podle zatím neoficiálních výsledků voleb z 3. listopadu porazil. Biden přitom už slíbil, že pod jeho vedením USA k pařížské dohodě opět přistoupí.

Na víkendovém summitu, který pořádala Saúdská Arábie, bylo téma klimatické změny jedním z hlavních vedle boje proti koronavirové pandemii, kvůli níž se schůze uskutečnila v podobě videokonference.

Političtí lídři dvacítky zemi, které se na celosvětovém hospodářském výkonu podílejí 85 procenty a na světové populaci mají dvoutřetinový podíl, se dále mimo jiné shodli na nutnosti spravedlivé distribuce budoucích vakcín proti koronaviru a na podpoře globální ekonomiky, finančních systémů, obchodu či investic.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

23.11.2020 04:56
Zde asi budu s panem Trumpem nesouhlasit, podle mě je každá dohoda ke které její účastníci přistoupí dobrovolně z principu spravedlivá (o rozumnosti se zde nemluví) :-)
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

23.11.2020 07:24
Ono se to ubohé děcko Trump ještě k něčemu vyjadřuje? Ten blbeček si chce udělat opravdu obří ostudu u celého světa....
Odpovědět
ig

23.11.2020 08:40 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Od vypovězení Pařížské dohody snižují USA emise o 3 % ročně. Co je na tom ostudného?
Odpovědět
JK

Jaroslav Kořínek

23.11.2020 11:38 Reaguje na
Máte pravdu ti co nepodepsali konají - ti co podepsali už poznali, že to nesplní. (viz. Nizozemsko) Akorát nevím jak to splní největší prosazovatel "bez uhlíkové Evropy" - Lucembursko - nemají žádné energeticky náročnější odvětví a ani elektrárnu. Její HDP tvoří bankovnictví. Takže asi ty elektro auta - elektřinu mají z Francie - ještě snad zbývá zákaz grilování aby snížily emise o 50 proc.
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.11.2020 09:10 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Pařížská dohoda a podobné ekoshity jsou v podstatě překážkou snižování emisí. Nejen CO2.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

23.11.2020 10:12 Reaguje na Lukáš Kašpárek
To ubohé děcko (ten blbeček) je presidentem USA. To jen tak na okraj.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.11.2020 17:27 Reaguje na Karel Tejkal
Škoda že nejste Amík, mohl jste mu to nandat:-))).
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist