https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tuky-mohou-lide-v-libereckem-kraji-odevzdavat-ve-sbernych-dvorech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tuky mohou lidé v Libereckém kraji odevzdávat ve sběrných dvorech

28.1.2020 00:08 | LIBEREC (ČTK)
Hlavně ve sběrných dvorech mohou zatím obyvatelé Libereckého kraje odevzdávat tuky a oleje ze svých kuchyní. / Ilustrační foto
Hlavně ve sběrných dvorech mohou zatím obyvatelé Libereckého kraje odevzdávat tuky a oleje ze svých kuchyní. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Piqsels
Hlavně ve sběrných dvorech mohou zatím obyvatelé Libereckého kraje odevzdávat tuky a oleje ze svých kuchyní. Speciální nádoby na tento odpad mají hlavně v menších městech a obcích, zjistili novináři. Třeba ve stotisícovém Liberci musí lidé, kteří chtějí jedlé tuky třídit, do sběrného dvora. Naopak v nedalekých Heřmanicích, kde žije jen něco přes 260 obyvatel, mají nádoby na všech třech stanovištích separovaného odpadu. "Snažili jsme se, aby to bylo co nejdostupnější," řekl starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný.
 

V Liberci zatím mohou lidé nosit odpad na jediné místo - do sběrného dvora v průmyslové zóně, případně si musí počkat na svoz nebezpečného odpadu, který město organizuje dvakrát ročně vždy na jaře a na podzim. "Jsme připraveni systém rozšířit, pokud se ukáže, že o to lidi mají zájem. Zatím mi ale chodí spíš e-maily od těch, kteří to považují za zbytečné," řekl náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj). Tuky a oleje v Liberci tak budou zřejmě dál často končit v kontejnerech na směsný odpad, v horším případě v kanalizaci, kterou ucpávají a problémy působí i v čistírnách odpadních vod.

Jen ve sběrných dvorech mohou sesbírané jedlé tuky odevzdat i obyvatelé České Lípy, Nového Boru, Semil, Turnova nebo Jablonce nad Nisou. "My ale máme pět sběrných dvorů, rozhodli jsme se pro ně proto, že hrozí velké riziko zahoření, tak aby byly nádoby pod dohledem," řekla mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Fričová. Naopak už tři roky mohou tuky třídit do speciálních nádob lidé ve Smržovce na Jablonecku. "Zkušenosti jsou vesměs dobré," řekl starosta Marek Hotovec (ODS). Hlavně tam, kde mají lidé vlastní domovní čistírny odpadních vod, si podle něj rozmyslí vylít do ní tuky, raději je vytřídí.

Nádoby na olej přibyly na stanovištích tříděného odpadu i v Paceřicích, Sychrově, Radimovicích, Čtveříně nebo Svijanském Újezdu. Obce se dohodly na spolupráci s firmou Waste Partner, která dodala speciální uzamykatelné nádoby a zdarma jejich obsah sváží k dalšímu zpracování. "Tuky by měli lidé dávat do plastových lahví, občas tam někdo vhodí skleněnou lahev, ale ta se skoro vždycky rozbije a vylije," řekl jednatel společnosti David Mráz. Lidé si také podle něj někdy nádoby pletou, a tak už z nich vybíral krabice od nápojů, směsné plasty, ale také dětské pleny. Situace se ale podle Mráze zlepšuje, tam, kde třídí delší dobu, vytříděného tuku a oleje postupně přibývá.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Leona Vacková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist