https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/turnov-chce-u-muzea-vybudovat-exterierovou-expozici-geoparku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Turnov chce u muzea vybudovat exteriérovou expozici geoparku

8.10.2020 00:33 | TURNOV (ČTK)
Exteriérová expozice by měla na jednoduchých příkladech ukázat základní rysy celého geoparku, což jsou pískovce a skalní města, sopky, minerály a zkameněliny.
Exteriérová expozice by měla na jednoduchých příkladech ukázat základní rysy celého geoparku, což jsou pískovce a skalní města, sopky, minerály a zkameněliny.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Turnov chce u muzea vybudovat venkovní expozici věnovanou geoparku v Českém ráji, který od roku 2005 patří na seznam UNESCO. Projekt by měl pomoci k jeho zviditelnění. Vybudování expozice si vyžádá asi 1,1 milionu korun. Dělat se ale bude jen v případě získání dotace, sdělila místostarostka Jana Svobodová (býv. ANO).
 

Exteriérová expozice by měla na jednoduchých příkladech ukázat základní rysy celého geoparku, což jsou pískovce a skalní města, sopky, minerály a zkameněliny. Radnice usiluje o získání dotace z česko-polského přehraničního programu, pokrýt by měla zhruba dvě třetiny nákladů. Místostarostka odhaduje, že výsledek by mohli znát v únoru příštího roku. Pokud město s žádostí o dotaci uspěje, expozice by se dělala v části parku u kamenářského domu ještě v roce 2021. "Expozice by měla představit, jaké všechny fenomény jsou v rámci variability v Českém ráji z geologického hlediska k vidění," uvedla místostarostka.

Český ráj je geologicky cenný nejen pískovcovým Příhrazským, Hruboskalským a Betlémským skalním městem, ale také Prachovskými, Klokočskými nebo Suchými skalami. V Českém ráji se nacházejí také ojedinělé jeskynní útvary či naleziště drahých kamenů. Území geoparku o rozloze 760 kilometrů čtverečních zahrnuje širokou škálu geologických fenoménů, paleontologické, mineralogické a archeologické lokality i historické památky. Nachází se ve třech krajích mezi městy Mnichovo Hradiště, Železný Brod, Jilemnice, Nová Paka a Jičín.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist