https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tym-ruskych-vedcu-provedl-pitvu-mumie-prehistorickeho-medveda-hnedeho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tým ruských vědců provedl pitvu mumie prehistorického medvěda hnědého

25.2.2023 00:24 | MOSKVA (ČTK)
Tým ruských vědců provedl pitvu mumie medvěda hnědého, který ležel téměř 3500 let dokonale zachovaný ve zmrzlé divočině na východě Sibiře. Informovala o tom agentura Reuters. Tělo medvěda objevili v roce 2020 pastevci sobů na Velkém Ljachovském ostrově, jenž je součástí Novosibiřských ostrovů nacházejících se v Severním ledovém oceánu asi 4600 kilometrů východně od Moskvy.
 

"Tento nález je naprosto unikátní: kompletní mrtvé tělo prehistorického medvěda hnědého," uvedl Maxim Čeprasov ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku.

Extrémní teploty, které v oblasti panují, pomohly zachovat měkkou tkáň medvěda po dobu 3460 let. Stejně tak i zbytky poslední potravy, kterou jedl - ptačí peří a rostliny. Medvědice je podle popisu vysoká 1,55 metru a váží téměř 78 kilogramů.

"Vůbec poprvé se do rukou vědců dostalo mrtvé tělo zvířete s měkkými tkáněmi. Máme tak příležitost prozkoumat jeho vnitřní orgány i mozek," popsal Čeprasov. "Genetická analýza nám ukázala, že se medvěd nijak neliší, pokud jde o mitochondriální DNA, od moderního medvěda ze severovýchodu Ruska - Jakutska a Čukotky," dodal vědec.

Medvědice byla podle něj stará dva až tři roky a zemřela na zranění páteře. Jak se dostala na ostrov, který je nyní od pevniny oddělen padesátikilometrovou úžinou, není jasné. Možná přešla po ledu, mohla přeplavat, nebo byl tehdy ostrov součástí pevniny.

Ruský Dálný východ v posledních letech vydal mnohé mumie prehistorických zvířat. Nálezům napomáhá i tání věčné zmrzlé půdy vlivem klimatických změn. Vědci tam v uplynulých letech objevili mamuty, nosorožce srstnaté, či mláďata lva jeskynního.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DA

DAG

25.2.2023 08:52
Tým ruských vědců provedl pitvu mumie prehistorického medvěda hnědého a z pitvy vyplývá, že to byl komunista a sežral tři nacisty.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.2.2023 15:10 Reaguje na DAG
A udělali si z něj šašlik, hlad je sviňa.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.2.2023 11:27
Tipuji, že tam spíše došel po ledě, pravděpodobně k nějakému vońavému kadaveru velryby nebo mrože. Plavat sice umí, ale ostrov měl za horizontem, to by byl riskantní podnik.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist