https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-dalnice-d3-v-jiznich-cechach-srazilo-auto-vlka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U dálnice D3 v jižních Čechách srazilo auto vlka

2.12.2021 17:10 | PRAHA (Ekolist.cz)
Sražený vlk.
Sražený vlk.
Foto | Jiří Neudert
Zvíře bylo nalezeno včera, 4 km severně od hranice CHKO Třeboňsko u dálničního přivaděče vedoucího ze silnice I. třídy č. 23 od Jindřichova Hradce směrem na České Budějovice. Leželo mezi svodidly a ochranným plotem dálnice D3. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR je převezli k podrobnému zkoumání expertům, kteří se podílejí na výzkumu velkých šelem. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny.
 
V širším okolí místa nálezu bylo pozorování samotářského vlka několikrát hlášeno. Na sražené zvíře upozornili členové místního mysliveckého spolku Řípec. Vlk se dostal k dálnici v místech, kde ochranný plot částečně chyběl. Proluka v oplocení jej pak svedla přímo do cesty projíždějícímu automobilu.

„Pitva by měla potvrdit přesnou příčinu smrti, kterou je pravděpodobně srážka s vozidlem, a také, jak byl samec vlka starý. Odebrané vzorky necháme podrobit genetické analýze, aby se zjistilo, z jaké populace zvíře pochází. Na základě získaných informací a místních znalostí se přikláníme k domněnce, že vlk byl zdejší, ale mohl také krajinou jen procházet při hledání nového teritoria,“ vysvětluje Jindřiška Jelínková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Foto | Jiří Neudert

Vlci putují na velké vzdálenosti a dokážou uběhnout až několik desítek kilometrů za noc – ať už při pohybu po svém teritoriu nebo při hledání nového. Kulturní krajina hustě osídlená lidmi a protkaná silnicemi pro ně však vytváří mnoho bariér. V přírodě plní vlci důležitou roli – pomáhají totiž snižovat počty přemnožených jelenů, srnců a divokých prasat, kteří působí velké škody v lesích a na polích.

„V chráněné krajinné oblasti Třeboňsko a jejím okolí se vlci nepravidelně vyskytují již od konce roku 2017. Před třemi lety zde vlčí pár dokonce odchoval čtyři vlčata v jihovýchodní části území při hranici s Rakouskem a hlášena byla rovněž sporadická pozorování samotářských jedinců z prostoru rozsáhlých lesních komplexů Jemčinské a Kolenecké obory. V lesích a volné zemědělské krajině se aktuálně vyskytuje nepřirozeně vysoké množství srnčí a černé zvěře, vlk tu má proto dostatek potravy,“ uvádí Ladislav Rektoris z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR

AOPK ČR je v kontaktu s chovateli ovcí a koz a upozorňuje je na nutnost účinnějšího zabezpečení stád s důrazem na elektrické ohradníky, nejlépe v kombinaci s pasteveckými psy. Nedostatečně zabezpečená stáda jsou totiž pro vlky lákadlem. Může se pak stát, že se vlci na ovce tzv. naučí a budou je opakovaně napadat i na jednom místě, u jednoho chovatele. Pokud vlci způsobí chovatelům škody na hospodářských zvířatech, stát je proplácí. Nyní se připravuje úprava dotačních pravidel pro zabezpečení stád pro další období. Více na www.navratvlku.cz.

Doprava je jedním z podstatných faktorů, které limitují pohyb velkých savců naší krajinou. Tento sražený vlk není prvním případem v jižních Čechách, v prosinci roku 2019 došlo k podobnému střetu na Kaplicku. Na silnicích nehynou jen vlci, ale i řada dalších druhů zvířat.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DA

DAG

2.12.2021 15:42
Klasická mediální mediální masírka nakonec. Následně je jisté, že se zjistí, že vlk byl upytlačen, jako každý vlk, který se zatím našel u silnice.
Jinak je to pěknej macek. Krásný jedinec.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.12.2021 15:50 Reaguje na DAG
Tak bez té to dnes přece nejde.
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

2.12.2021 17:29 Reaguje na DAG
Je to tak. Ty fragmenty střely jsou vidět i z fotek.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.12.2021 17:44
Nechává pitvat a zjišťovat DNA AOPK tisíce denně na silnicích zabitých ostatních zvířat? Určitě ne a to jich na rozdíl od vlků ubývá. To je
ale asi AOPK jedno, protože "zatím" ještě nějaká jsou. Až nebudou, tak
už tu nebudou ani jimi se živící predátoři, ale to jim stále nedochází.
Bez potravy nepřežije ani predátor, byť sebelépe chráněn a opečováván.
A nakonec dobrá zpráva! Opět má naději dále žít pár desítek zvířat.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

2.12.2021 17:51
Já se vlků nebojím, a nevadí mi. Většinou jsou odčervení a očkování proti vzteklině. Alespoň u nás v Čechologistánu.
Odpovědět
kk

karel krasensky

2.12.2021 17:57 Reaguje na Michal Ukropec
1+
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

3.12.2021 08:12 Reaguje na Michal Ukropec
vy jste dělal nějakou pitvu nebo odkud tyto informace pocházejí ?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

3.12.2021 15:15 Reaguje na Robert Jirman
A co vlčice z Krkonoš? Očkovaný a čipovaný vlk se pozná podle toho, že se nechá spálit. Pokud je "čistý" vrátí se myslivcům.
Odpovědět

Jirka Černý

2.12.2021 18:06
Tak to nic není, tento týden jsem na D6 chytil pořádného vlka, chytám je na studenou sedačku v Ivecu a kdyby to bylo málo tak Tatra to jistí.
Odpovědět
kk

karel krasensky

2.12.2021 18:18
Otřesné.Tato tragická udalost nesmí upadnout v zapomnění.Na místě tragický zesnulého vlka musí ochranařské organizace za peníze danových poplatníku vystavět této ubohé oběti automobilismu dustojný pomník.Něco takového jako měl soudruh Stalin v Praze na Letné.Každoročně v den umrtí šedého nebožaka by se měla u pomníku konat pietní,vzpomínková slavnost za učasti čelných představitelu hnutí duha,arnika,děti země,greenpeace,aopk,členu a členek vlčích hlídek.Vhodné by taky bylo,aby nějaký ten chlap v sukni sloužil smuteční mši za zemřelého vlka.Samozřejmosti by taky měla být dechová hudba,která by pietu doprovazela a kladení smutečních věncu.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

2.12.2021 20:49
To jsou zase ochranářské slinty. Jinak včera vlk 20 metrů od silnice, kousek od vesnice o půl osmé ráno a nějaké auta měl těžce na háku a dnes ráno dvě srnky uprostřed vesnice mě skočili před auto v místech, kdy jsem je v životě nezažil, před něčím utíkali. Zatím jediný výsledek přítomnosti vlků u nás za několik roků je, že natlačili zvěř do obydlených oblastí. Petrův Zdar
Odpovědět
Sl

Slovan

3.12.2021 10:04 Reaguje na Jan Knap
https://elektrickevozy.cz/clanky/vlci-dramaticky-snizuji-pocet-dopravnich-nehod-jak-je-to-mozne

A dál?
Odpovědět
DA

DAG

3.12.2021 10:33 Reaguje na Slovan
To ale není žádný důkaz. Až tady bude tolik vlků jako ve Wisconsinu, tak u nás nebude jediná ovce a kráva venku. Sedněte na googl a podívejte se na leteckou mapu Wisconsinu a pochopíte.
Odpovědět
DA

DAG

3.12.2021 10:35 Reaguje na DAG
Tady se podívejte na místní zkušenosti.
https://www.youtube.com/watch?v=gdM4_vo9UXA
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.12.2021 10:59 Reaguje na Slovan
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/srazek-se-zveri-mirne-pribylo-stale-jich-je-min-nez-pred-covidem

U nás srážky se zvěří jsou nížší kvůli pachových ohradníkům, navíc vlci jsou většinou v pohraničí, ale zvěř po celé zemi, takže přenášet článeček z americké divočiny do české kotliny je poněkud mimo.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

2.12.2021 22:23
Kdyby takhle u silnice zahynul nas pes, to by mi fakt prislo strasne lito...
Odpovědět
ig

2.12.2021 23:31
A proto je nutný co nejrychlejší přechod na elektromobilitu. Viděl snad někdo někdy vlka sraženého elektromobilem?
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

3.12.2021 08:15
pěknej jedinec, sice to má za sebou ale jinak je to paráda, vypadá to, že konečně vlci dorazili i k nám do JČ, z toho mám upřímnou radost
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist