https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/urady-v-usa-poprve-zasahly-proti-tzv.vecnym-chemikaliim-v-pitne-vode
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Úřady v USA poprvé zasáhly proti tzv. věčným chemikáliím v pitné vodě

15.3.2023 11:55 (ČTK)
Nejpřísnější limity budou v USA platit pro perfluorooktanovou kyselinu (PFOA) a perfluorooktansulfonát (PFOS), u kterých se nebude tolerovat přítomnost v pitné vodě vůbec. Látka PFOA se desítky let hojně používala při výrobě nepřilnavých materiálů, jako je teflon, ale také v elektronice.
Nejpřísnější limity budou v USA platit pro perfluorooktanovou kyselinu (PFOA) a perfluorooktansulfonát (PFOS), u kterých se nebude tolerovat přítomnost v pitné vodě vůbec. Látka PFOA se desítky let hojně používala při výrobě nepřilnavých materiálů, jako je teflon, ale také v elektronice.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Americké úřady poprvé zasáhly proti takzvaným věčným chemikáliím PFAS v pitné vodě. Americká federální Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) nově stanovila limity pro šest perfluorovaných sloučenin, které jsou podle odborníků zdraví nebezpečné a mohou způsobovat i rakovinu. To mimo jiné znamená, že vodohospodáři budou muset přítomnost těchto látek monitorovat. PFAS se využívají například při výrobě nepřilnavých a voděodolných materiálů, ale také v kosmetice či barvách.
 

Podle studií pije vodu kontaminovanou látkami PFAS přes 200 milionů Američanů, chemikálie ale dosud regulovalo jen několik států, napsal server BBC. "Věda jasně dokazuje, že dlouhodobé působení PFAS je spojeno s vysokými zdravotními riziky," citovala agentura AP zástupkyni EPA Radhiku Foxovou. Agentura uvedla, že po zavedení limitů pomůže zabránit tisícům úmrtí a snížit počty případů, kdy lidé kvůli vystavení PFAS vážně onemocní.

Nejpřísnější limity budou v USA platit pro perfluorooktanovou kyselinu (PFOA) a perfluorooktansulfonát (PFOS), u kterých se nebude tolerovat přítomnost v pitné vodě vůbec. Látka PFOA se desítky let hojně používala při výrobě nepřilnavých materiálů, jako je teflon, ale také v elektronice. Hromadným žalobám kvůli zakrývání toxicity PFOA čelil například chemický koncern DuPont.

Perfluorovaným sloučeninám se přezdívá "věčné chemikálie", protože se v přírodě v podstatě nerozkládají nebo se rozkládají jen velmi pomalu. Kontaminace je tak dlouhodobá a zvyšuje se, protože tyto látky se široce používají i v běžných výrobcích - od zubních nití, přes hasicí pěny až po outdoorové oblečení. Podle výzkumů u lidí negativně působí na hormony štítné žlázy, čímž ovlivňují zdravý vývoj dětí. Zvyšují také riziko rakoviny ledvin a varlat, způsobují neplodnost u žen a snižují účinnost očkování u dětí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jindřich Duras

16.3.2023 10:55
Jojo, i my je tady máme...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist