https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/usa-pozastavily-cast-financi-pro-etiopii-kvuli-sporu-o-prehradu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

USA pozastavily část financí pro Etiopii kvůli sporu o přehradu

3.9.2020 17:01 | WASHINGTON;ADDIS ABEBA (ČTK)
Pro Etiopii je stavba otázkou národní hrdosti a tamní vůdci v ní vidí způsob, jak s pomocí levné elektrické energie nastartovat ekonomiku. Egypt se však obává, že by stavba mohla ohrozit životy jeho obyvatel, protože země existenčně závisí na přísunu vody z Nilu.
Pro Etiopii je stavba otázkou národní hrdosti a tamní vůdci v ní vidí způsob, jak s pomocí levné elektrické energie nastartovat ekonomiku. Egypt se však obává, že by stavba mohla ohrozit životy jeho obyvatel, protože země existenčně závisí na přísunu vody z Nilu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že na příkaz prezidenta Donalda Trumpa pozastavuje část finanční pomoci, kterou poskytuje Etiopii. K tomuto kroku se USA rozhodly kvůli údajně nedostatečnému vývoji v rozhovorech mezi Etiopií, Egyptem a Súdánem ohledně obrovské přehrady, kterou Addis Abeba staví na horním toku Nilu, informovala agentura AP.
 

Z vyjádření ministerstva není jasné, jaký obnos přestanou Spojené státy poskytovat. V časopise Foreign Policy se však minulý týden objevila zpráva, že by východoafrický stát mohl přijít o 130 milionů dolarů (2,9 miliardy korun).

Etiopie zatím rozhodnutí nekomentovala. Její velvyslanec v USA Fitsum Arega tento týden na twitteru oznámil, že jeho země je odhodlána přehradu dokončit, protože projekt "vyvede Etiopii z temnoty". Přehrada za 4,6 miliardy dolarů (102,3 miliardy korun) má být největší hydroelektrárnou v Africe.

Pro Etiopii je stavba otázkou národní hrdosti a tamní vůdci v ní vidí způsob, jak s pomocí levné elektrické energie nastartovat ekonomiku. Egypt se však obává, že by stavba mohla ohrozit životy jeho obyvatel, protože země existenčně závisí na přísunu vody z Nilu. Spor se odehrává zejména ohledně rychlosti plnění nádrže přehrady a toho, jak vodu z díla vypouštět v obdobích dlouhotrvajícího sucha.

Diplomatická roztržka se táhne již roky a obě strany si kvůli přehradě i pohrozily válečným konfliktem. USA se letos postavily do role prostředníka a zprostředkovaly několik kol jednání, Etiopie ovšem Američany obviňuje, že straní Egyptu. Do věci se vložil i papež František a vyzval k pokračování rozhovorů a odvrácení hrozícího střetu.

Roztržka se týká rovněž Súdánu, který se obává o osud svých menších přehrad. Etiopská přehrada mu však dává naději na získání levnější elektrické energie, ve sporu tak působí spíše jako mediátor, poznamenává AP.

Etiopie již dříve uvedla, že přehradu naplní s dohodou se svými sousedy, či bez ní. V rezervoáru o objemu 74 miliard krychlových metrů, což je zhruba stonásobek co do objemu největší české přehrady Orlík, se přitom první voda ocitla letos v červenci. Etiopská vláda tento fakt oslavovala a přisuzovala jej vydatným dešťům, egyptští představitelé však vyjádřili pochybnosti a rychle žádali od Addis Abeby vysvětlení.

Mluvčí americké diplomacie dnes uvedl, že naplňování přehrady před jejím řádným dokončením představuje riziko pro lidi žijící pod ní a že plnění rezervoáru ještě před dosažením dohody s Egyptem a Súdánem podrývá důvěru ve vyjednávání.

USA však podle ministerstva zahraničí chtějí nadále pomáhat Etiopii zvládat situaci kolem covidu-19 a nákazy virem HIV. Zachovají také část pomoci určenou lidem postiženým suchem a těm, kteří se museli vystěhovat ze svých domovů. Zhruba 110milionová Etiopie v minulých dnech zaznamenala rychlý růst počtu případů covidu-19, celkem má přes 54.000 nakažených a 846 mrtvých.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.9.2020 17:08
Začínají se materializovat nejhorší obavy skutečných odborníků o boji o vodu v Africe. Jakási obdoba hradní chiméry o kanálu DOL v ČR.
Další důkaz o lidské chamtivosti na úkor přírody s vidinou skupinového materiálního zisku . Vůbec není vyloučen regionální vojenský konflikt s následnou masovou migrací do Evropy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.9.2020 18:59 Reaguje na Miroslav Vinkler
To je pořád ještě pohodička, ještě se nestřílí. Ale konflikt kolem toho skutečně může být.
Jak to, že tyhle národy se nejsou schopny na ničem domluvit? Všichni nadávají na Američany a všichni počítají s jejich pomocí.
Řeka Colorado v Kalifornii prakticky nedoteče do moře, protože si vodu lidé rozeberou cestou, ale o nějaké válce na toto téma jsem nikdy neslyšel.
Ale Evropa je dnes tak zabetonovaná, že tam neproklouzne ani myš.
Etiopie má taky skoro ideální podmínky pro využívání fve.
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.9.2020 21:11 Reaguje na Pavel Hanzl
To je pěkné, že mají podmínky pro FVE - jenže oni potřebují elektřinu, ne splnění nějakého zeleného etiopského new dealu.
-
(Neboli praktická ukázka, k čemu jsou OZE - Etiopie sice riskuje válku, stále je to ale pro ně schůdnější postup, než blbnutí s fotovoltaikou.)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.9.2020 21:34 Reaguje na Viktor Šedivý
Vy o fve vůbec nic nevíte, že?
Té Etiopii jde primárně o vodu, proto se Egypt tak brání.
Elektřina tam nebude priorita, zvláště když nemají přenosovou soustavu. Fve zrovna tam je daleko výhodnější.
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.9.2020 08:51 Reaguje na Pavel Hanzl
V článku se jasně píše, že si Etiopie od toho projektu slibuje nastartování ekonomiky levnou elektřinou, což je jev, který by při FV parodiích na elektrárny rozhodně nemohl nastat.

A konflikt je zcela jistě akcentován antagonismem křesťanství (Etiopie) a islámu (Egypt), zčásti asi i historickými souvislostmi (část obyvatel Etiopie jsou potomci stavitelů pyramid, kteří tam ustoupili před islámskou invazí).
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

4.9.2020 12:33 Reaguje na Pavel Hanzl
"Jak to, že tyhle národy se nejsou schopny na ničem domluvit?" ... no hlavně že v diskuzi vedle sníte o nějaké celosvětové dani. Na té by se všichni určo domluvili jedna dvě. A na tom co s těma penězma hned potom:-))).
Odpovědět
va

vaber

4.9.2020 08:25
přehrady snad žerou vodu? jak. Když ji naplní, může se změnit jen vypařování a to je hodně diskutabilní o kolik vody se vypaří z přehrady víc než z původního koryta, jsou období v roce kdy je v Nilu hodně vody a když se nezadrží, odteče do moře. Je to politická záležitost a možné zneužívání závislosti na sladké vodě.
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.9.2020 08:53 Reaguje na vaber
Teoreticky by se dala touto přehradou zastavit jedna jarní povodeň. Tu ovšem zlikviduje v Egyptě Asuánská přehrada, takže sám Egypt dělá to, proti čemu protestuje v případě Etiopie. Proto se také egyptské argumentaci nedá moc věřit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.9.2020 16:51 Reaguje na vaber
Počítají asi s gigasystémy na zavlažování. A odpařování v těchto podmínkách je taky extrémní.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist