https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ustavni-soud-odmitl-stiznost-na-proces-vymezeni-zon-v-narodnim-parku-sumava
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ústavní soud odmítl stížnost na proces vymezení zón v Národním parku Šumava

25.2.2022 11:08 | PRAHA (ČTK)
Vyhláška rozdělila park do čtyř sekcí s různým režimem ochrany, od přírodní zóny po kulturní krajinu.
Vyhláška rozdělila park do čtyř sekcí s různým režimem ochrany, od přírodní zóny po kulturní krajinu.
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost na proces vymezení zón v Národním parku Šumava. Podnět směřoval i proti dřívější právní úpravě v zákoně o ochraně životního prostředí a proti aktuálně platné vyhlášce o vymezení zón. Soudci ale zároveň nevyloučili, že se budou problematikou zabývat později, na základě jiných podnětů. Usnesení je dostupné v databázi soudu.
 

Žalobu proti zásahu, který měl spočívat v nepřezkoumatelném a netransparentním postupu Správy Národního parku Šumava a ministerstva životního prostředí, řešil nejprve Krajský soud v Českých Budějovicích. Odmítl ji pro nedostatek pravomoci.

Rozhodnutí potvrdil Nejvyšší správní soud, důvod k zásahu nenašli ani ústavní soudci, alespoň prozatím. "Závěrem nutno zdůraznit, že tímto usnesením není aprobována ústavnost či zákonnost provedené zonace," stojí v usnesení. Soud by se problematikou mohl zabývat na základě nějakého konkrétního sporu, kde má být vyhláška aplikovaná.

Žalobu ke krajskému soudu původně podával Jihočeský kraj s několika dalšími žalobci. Na ústavní soud se obracela jen část z původních účastníků řízení, a to spolek Hnutí pro život, dále muž, který vlastní pozemky v Kvildě na Prachaticku, a také advokátka, která vykonává zemědělskou činnost v Plzeňském kraji.

Vyhláška rozdělila park do čtyř sekcí s různým režimem ochrany, od přírodní zóny po kulturní krajinu. Nová zonace by měla platit 15 let. Předešlé členění mělo tři zóny. Jihočeský kraj měl k vyhlášce řadu připomínek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist