https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/usteckou-zoo-navstivila-komise-z-eaza-rozhodnuti-o-pripadnem-clenstvi-v-zari
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ústeckou zoo navštívila komise z EAZA, rozhodnuto o případném členství bude v září

30.7.2022 00:16 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
Ústeckou zoologickou zahradu navštívili členové kontrolní komise Asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Sbírali poznatky k rozhodnutí o případném obnovení plného členství zahrady v EAZA. Rozhodnutí padne na zářijovém zasedání asociace, řekla ředitelka ústecké zoo Ilona Pšenková. Ústecká zoologická zahrada přišla o plné členství v EAZA v roce 2019. Asociace tehdy v zoo kontrolovala pravidla a standardy.
 

Úplné vyloučení z EAZA by znamenalo konec účasti na některých chovných programech a ztrátu atraktivních zvířat, například orangutanů, slonů a dalších. Na nápravu nedostatků měla mít ústecká zahrada několik měsíců, nakonec v důsledku covidu měla zoo mnohem více času se na další kontrolu připravit. "Nemohu komentovat svoje pocity z návštěvy, dozvíme se výsledky v září," řekla Pšenková.

Pšenková se stala ředitelkou ústecké zoo před rokem. Vedení magistrátu jí dalo přednost před dalším kandidátem, bývalým ředitelem pražské zoo Petrem Fejkem, který vyhrál výběrové řízení. "Přebírala jsem zoo s nálepkou nejhorší zoo v Česku, s čímž tedy rozhodně nemohu souhlasit. Ano, zoo byla v krizi bez řádného podnikového fungování, firemní kultury a personálně nestabilní," řekla nedávno ČTK ředitelka. Většina budov i zařízení byla v havarijním stavu, řízení práce podle ní bylo nesystematické a chyběla také údržba. "Bylo nutné zavést nová interní pravidla, zlepšit komunikaci, nastavit procesní a strategické řízení," řekla Pšenková s tím, že byla potřeba motivovat pracovníky ke kvalitní a smysluplné práci. Se svým novým týmem začala ředitelka pracovat na vylepšení jednotlivých expozic, mnoho z nich nesplňovalo adekvátní podmínky pro chov a životní pohodu zvířat.

EAZA ústecké zoo vytkla například mladý, neodborný a jazykově nevybavený tým zoologů. Zoologický útvar byl proto podle ředitelky posílen o několik odborníků s mnohaletými praktickými zkušenostmi nejen z chovu, ale i z terénu a velmi kvalitní jazykovou výbavou. Ještě v létě by chtěla Pšenková představit generel zoologické zahrady, a to jak zastupitelům, tak zástupcům asociace. "Od mého nástupu do funkce intenzivně pracujeme na odstraňování všech nedostatků shledaných kontrolním týmem EAZA, i proto teď naši zoo opouští některá oblíbená zvířata, pracujeme na přípravách nových ambiciózních projektů. Velmi významná je i jasně deklarovaná podpora města," uvedla ředitelka.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist