Ústecký kraj bude nadále regulovat stavbu větrných elektráren v Krušných horách
Nová regulace se bude týkat menší plochy Krušných hor. "Zvolili jsme cestu, kdy z naší vlastní iniciativy budeme hledat další řešení k umístění vysokých větrných elektráren. Necháme prověřit, kde je to možné, kde je s tím souhlas, kde nejdeme proti ochraně životního prostředí," řekl hejtman Jan Schiller (ANO). Na příštím zasedání v prosinci budou zastupitelé hlasovat o pořízení změny Zásad územního rozvoje Ústeckého kraje.
Kraj podle NSS dostatečně nevyvažoval různé konkurující zájmy, které se pojí s větrnou energetikou. "Mnohokrát zopakoval, že převažuje veřejný zájem na ochraně přírodních hodnot, kulturně-historických hodnot a krajinářsky cenných oblastí. Veřejný zájem na výrobě obnovitelných zdrojů energie a nahrazení výroby z fosilních paliv pak zcela odsouvá stranou," uvedl NSS.
Krajský úřad oslovil před dnešním jednáním obce, aby poslaly své připomínky. "Zastupitelé Ústeckého kraje se rozhodli pro variantu vrácení se k regulaci větrných elektráren na území Krušných hor v trochu menším rozsahu, než byl původní návrh. Je to na základě požadavků obcí, které se spíše přikláněly k tomu, aby větrné elektrárny na území Krušných hor byly regulovány," řekla ČTK a Českému rozhlasu mluvčí kraje Magdalena Fraňková. Z obcí, které kraj před dnešním jednáním oslovil, se jich 25 vyjádřilo pro regulaci a pět jich regulaci nepožadovalo.
Rozsudek NSS byl podle Fraňkové určitým vodítkem. "Ústecký kraj je v souladu s obcemi a cítí potřebu chránit území Krušných hor a regulovat živelnou výstavbu větrných elektráren," uvedla Fraňková. Připomněla, že se nyní jedná o vyhlášení CHKO Krušné hory.
V Ústeckém kraji je nyní 48 vysokých větrných elektráren, z toho 21 stožárů je v Kryštofových Hamrech na Chomutovsku.
reklama