https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-americkem-jacksonu-je-pres-150.000-lidi-uz-nekolik-dni-bez-pitne-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V americkém Jacksonu je přes 150 000 lidí už několik dní bez pitné vody

31.8.2022 00:29 | JACKSON (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obyvatele města Jackson v americkém státě Mississippi již několik několik dní trápí akutní nedostatek pitné i užitkové vody. Rozvody ve městě byly již dříve ve špatném stavu, teď je navíc poškodily záplavy a nápor přestává snášet i místní úpravna vody, napsal deník The New York Times (NYT). Správa města se tak pokouší balenou vodou zásobovat okolo 150 000 obyvatel a důrazně nedoporučuje pít vodu z kohoutku.
 

Republikánský guvernér Mississippi Tate Reeves varoval, že z úpravny se do potrubí dostává surová neupravená voda. Problém je nejen s pitnou vodou, ale i s jakoukoliv tekoucí vodou, včetně té na hašení případných požárů nebo splachování toalet, dodal Reeves. Zatím podle guvernéra není jasné, kdy se situaci podaří vyřešit.

Vláda ve Washingtonu bude nadále ve spolupráci se státem Mississippi pomáhat komunitám zasaženým povodněmi, uvedla dnes mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierrová podle agentury Reuters. Federální vláda je připravena poskytnout Mississippi podporu, jakmile o ni stát oficiálně požádá, dodala mluvčí.

Několik dní přívalových dešťů zvedlo hladinu v řece Pearl, která městem protéká. Voda sice nestoupla tolik, kolik se místní obávali, přesto se řeka rozlila do kraje a ovlivnila úpravnu vody, píší NYT. Dvě čerpadla v úpravně jsou mimo provoz a vodu do systému vhání jen dvě záložní.

Vedle Jacksonu zasáhla havárie i sousední jedenáctitisícové město Byram, které je napojené na stejné potrubí. V Jacksonu zůstaly zavřené školy, děti se učí dálkově. Univerzita do kampusu dovezla mobilní toalety. Nedostatek vody vedl k dočasnému zavření restaurací a mnoha dalších podniků.

Jackson nezažívá problémy s vodou poprvé. Posledních několik měsíců hygienici doporučovali vodu z kohoutků v Jacksonu před používáním převařit, jinak hrozily zažívací obtíže, píše AP. V roce 2021 byl systém na několik týdnů ochromen poté, co silná zimní bouře zasypala Mississippi sněhem a ledem a vodovodní potrubí prasklo.

Problémy s dodávkami vody jsou v mnoha ohledech symbolem širších problémů, píše NYT. Jackson je sice sídlem státní vlády, přesto je již desetiletí bez finančních prostředků. Movití obyvatelé, kteří výrazně svými daněmi přispívali do místního rozpočtu, se odstěhovali na předměstí. Převážně černošské centrum města se nyní navíc potýká s vysokou kriminalitou, píše NYT.

Demokratický starosta Jacksonu Chokwe Antar Lumumba minulý týden uvedl, že oprava vodovodního systému v Jacksonu by mohla stát 200 milionů dolarů (téměř 4,9 miliard korun). To je více než dvojnásobek 75 milionů dolarů (1,8 miliard korun), které dostane na řešení problémů s vodou v rámci nedávno schváleného zákona o infrastruktuře celý stát Mississippi, uvedla AP.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist