https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-berline-neuspelo-referendum-o-dosazeni-klimaticke-neutrality-do-roku-2030
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Berlíně neuspělo referendum o dosažení klimatické neutrality do roku 2030

27.3.2023 12:20 | BERLÍN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Berlíně v referendu neuspěla iniciativa, která žádala, aby byla německá metropole klimaticky neutrální už do roku 2030. Volební komise po sečtení hlasů oznámila, že se nepodařilo splnit jednu z podmínek pro schválení, podle které se musí vyslovit pro nejméně čtvrtina oprávněných berlínských voličů, tedy asi 610 000 lidí. Informovala o tom agentura DPA.
 

Iniciativa Klimaneustart, která chtěla díky referendu prosadit ambicióznější cíle pro ochranu klimatu, neuspěla navzdory faktu, že ji podpořila těsná většina hlasujících. Pro bylo 51 procent voličů (442 000), proti se vyslovilo 423 000 hlasujících. Nepodařilo se však dosáhnout povinné hranice pro schválení, tedy toho, aby plán podpořila alespoň čtvrtina z 2,43 milionu voličů. Celková účast byla 30 procent.

Iniciátoři referenda jsou z výsledku zklamaní. "Nejde o to, že neuspěl projekt naší iniciativy, týká se to totiž všech obyvatel Berlína. Pro všechny Berlíňany je to škoda," řekla mluvčí Jessamine Davisová. "Máme většinu, to je opravdu skvělé. V Berlíně je hodně lidí, kteří dali najevo, že politika nejedná dost rychle," dodala.

Primátorka Berlína Franziska Giffeyová zdůraznila, že město si je navzdory neúspěchu plebiscitu vědomo toho, že boj proti klimatickým změnám je důležitý. "Tu naléhavost si uvědomujeme," řekla.

Německá metropole počítá s tím, že bude klimaticky neutrální do roku 2045. Rychlejší splnění cíle a snížení emisí oxidu uhličitého nejméně o 95 procent oproti roku 1990 by si vyžádalo investice ve výši desítek miliard eur (stovek miliard korun). Německá média a také někteří politici poukazovali na to, že Berlín takové finanční zdroje nemá. Mnozí odborníci také pochybovali, zda je klimatická neutralita do sedmi let vůbec uskutečnitelná.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

27.3.2023 14:39
Jistě že není dosažitelná. Pro nulové emise CO2, nevím jak v Berlíně, ale v ČR by se muselo postavit jako náhrada fosilních zdrojů řádově:
asi 40 temelínských bloků
nebo 40 tisíc vrtulí
nebo 400 km2 fve.
Nepočítám výrobny vodíku , infrastruktura H2 a obrovské baterie.
To je zcela mimo možnosti EU, o nás nemluvě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.3.2023 16:46 Reaguje na Slavomil Vinkler
Tož vyhrnout rukávy a šup šup do roboty, nekecat a makat.
Odpovědět
mara polasek

mara polasek

27.3.2023 17:45 Reaguje na Pavel Hanzl
proc? mam dulezitejsi veci na praci nez chytat co2 a znesnadnovat rostlinam fotosyntetu.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist