https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-budkach-ochrancu-prirody-na-breclavsku-se-letos-vylihlo-pres-200-dravcu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V budkách ochránců přírody na Břeclavsku se letos vylíhlo přes 200 ptáků

8.11.2023 01:36 (ČTK)
Poštolka obecná.
Poštolka obecná.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V budkách ochránců přírody na Břeclavsku se letos vylíhlo přes 200 ptáků, především poštolek obecných, ale také kalousů ušatých a puštíků obecných. Počet je obdobný jako loni. ČTK to za ochránce řekl Libor Opluštil. Budky pro ptáky začali břeclavští ochránci přírody do větrolamů a remízků umisťovat zhruba před 20 lety.
 

Z 80 budek zařazených do projektu "Péče o budky pro dravce a sovy na Břeclavsku 2023" jich ptáci letos obsadili 73, obsazeno tedy bylo 91 procent z nich. Nejčastěji je využily poštolky obecné, šlo o 60 hnízdních párů, dále zahnízdilo deset párů kalousů ušatých a tři páry puštíků obecných. "Ne všechna hnízdění ale byla úspěšná – v několika případech zůstala v budkách opuštěná vejce anebo se stala mláďata sov kořistí kun skalních. Přesto vyvedli dravci a sovy v kontrolovaných budkách více než 200 mláďat," uvedl Opluštil.

Obsazenost budek i hnízdní úspěšnost byla podle Opluštila vysoká především proto, že byl dostatek nejčastější potravy těchto predátorů – hrabošů polních. Predátoři pak fungují jako přirozená biologická ochrana polních kultur a jejich přítomnost je potřebná pro udržování rovnováhy v přírodě.

Hrabošů polních bývá více například tehdy, když je mírná zima a od podzimu přežila dostatečně početná populace. Ta se na jaře začne množit, a pokud ji nezastaví studené a mokré počasí, může dosáhnout vysokých počtů hrabošů. Obvykle se vyskytují lokálně. Zatímco některá pole jsou schopni ve velkém zlikvidovat, tak jiná blízká pole nejsou zdaleka tak zasažená. Hraboši jsou však problémem nejen na polích, ale i pro mladé ovocné stromy či pro révu vinnou i trvalé travní porosty, které slouží jako zásobárna krmiva pro zvířata.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

8.11.2023 07:25
A co na to hraboši?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist