V centru Ostravy letos vzniknou luční trávníky
V přírodě podle odborníků výrazně ubývá hmyzu a následkem toho mizí i hmyzožraví ptáci a další zvířata. Na problematiku ochrany biodiverzity, tedy udržení biologické rozmanitosti žijících organismů, opakovaně upozorňuje například i ostravská zoo. Právě místa s přirozenou skladbou zeleně mohou hmyzu poskytnou dostatek potravy a úkrytů.
"Z našeho okolí pomalu mizí různé druhy rostlin a hmyzu, kterými jsme v minulosti byli normálně obklopeni. Přispívá k tomu také městský způsob udržování zelených ploch, který představuje šestkrát do roka velmi nakrátko posekaný trávník," uvedla Kadrnková.
Sekání trávníku vysušuje plochy a četná údržba ničí přirozený domov živočichů i rostlin. "Významně to snižuje biodiverzitu a zůstává nám pak ve městě jen několik málo odolných druhů, které takové zacházení snesou. Letos proto chceme vytvořit na zkoušku menší oblasti, jakési louky, kde trávu sesečeme nakrátko jen dvakrát do roka a budeme sledovat, které druhy rostlin, brouků a motýlů se k nám postupně vracejí," uvedl místostarosta Rostislav Řeha (Piráti).
Vhodné plochy obvod vybral spolu s technickými službami, které mají údržbu zeleně na starosti. Luční louky vzniknou hlavně v parcích. Budou označeny informačními cedulemi a bude jasně patrný přechod mezi částí louky a zbylou zelení.
"Naše louky budou normálně průchozí, jen tam prostě bude vyšší porost. Vnímáme i případné obavy alergiků, aby jim vyšší porost s mnoha květinami třeba nepřitížil. Ve skutečnosti však alergiky mnohem více trápí nakrátko sekaný trávník, který je častým zdrojem roztočů a hub," doplnil Řeha.
Luční trávníky budou například v Komenského sadech, v parku Milady Horákové, u nádraží Ostrava-střed nebo hotelu Park INN v Hornopolní ulici. Vyhrazeno je 13 míst, na konci roku chce obvod experiment vyhodnotit.
reklama