V Českém Švýcarsku dohlížejí společné hlídky českých a německých policistů
"Na začátku prázdnin, kdy je zvýšený zájem turistů o tuto lokalitu, realizujeme první z těchto akcí a v nepravidelných intervalech se budeme vracet. Preventivně bezpečnostní akcí chceme upozornit na nutnost chovat se odpovědně a chránit jednu z nejcennějších hodnot, kterou bezesporu příroda je," doplnila policejní mluvčí.
Společné hlídky policistů a strážců mohou návštěvníci potkat ve vybrané lokalitě v okolí Hřenska. "Strážci a jejich detailní znalost terénu je pro nás velmi důležitá," dodala. Společné hlídky jsou podle ní také na sousední německé straně.
Hlídky podle Hyšplerové posílila také skupina služební hipologie z Krajského ředitelství Libereckého kraje. "Policisté na koních se mají možnost dostat i do nepřístupného terénu. Dále policisté na čtyřkolkách zaměřují svou pozornost na přístupové cesty, kde platí zákazy vjezdu vozidel, a na další vytipovaná místa, kde platí zákaz rozdělávání ohně nebo nocování. Podporu v této akci máme i ze vzduchu, na situaci dohlížejí drony s termovizí," uvedla Hyšplerová.
Obří požár, který zasáhl Národní park České Švýcarsko před dvěma lety, vypukl 24. července a hasiči s ním bojovali 21 dní. Rozšířil se tehdy na 1100 hektarů a evakuovat se před ohněm musely stovky lidí. Požár způsobil škodu zhruba za 270 milionů korun, podle policie vznikl v Malinovém dole. Na likvidaci ohně se vystřídalo na 6000 hasičů, pomáhali policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a dobrovolníci. Šest desítek hasičů utrpělo zranění, někteří skončili v nemocnici. V osadě Mezná shořely tři domy a další plameny poničily.
Založení požáru klade státní zástupce za vinu Jiřímu Lobotkovi, bývalému dobrovolnému strážci. Odsouzen zatím nebyl, z rozhodnutí soudu byl umístěn na vězeňskou psychiatrii, při zahájení hlavního líčení letos v květnu vystupoval zmateně.
reklama