https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ceskem-svycarsku-dohlizeji-spolecne-hlidky-ceskych-a-nemeckych-policistu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Českém Švýcarsku dohlížejí společné hlídky českých a německých policistů

6.7.2024 19:27 | HŘENSKO (ČTK)
Do Hřenska na Děčínsku a Českého Švýcarska se s prázdninami vrátily společné hlídky českých a německých policistů. Společně se strážci národního parku budou dohlížet na dodržování pravidel s cílem zabránit opakování požáru, který před dvěma lety velkou část oblasti zničil.
 
Hlídky budou návštěvníky parku informovat o rizicích vzniku požáru souvisejících s nevhodným chováním, uvedla na webu severočeská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

"Na začátku prázdnin, kdy je zvýšený zájem turistů o tuto lokalitu, realizujeme první z těchto akcí a v nepravidelných intervalech se budeme vracet. Preventivně bezpečnostní akcí chceme upozornit na nutnost chovat se odpovědně a chránit jednu z nejcennějších hodnot, kterou bezesporu příroda je," doplnila policejní mluvčí.

Společné hlídky policistů a strážců mohou návštěvníci potkat ve vybrané lokalitě v okolí Hřenska. "Strážci a jejich detailní znalost terénu je pro nás velmi důležitá," dodala. Společné hlídky jsou podle ní také na sousední německé straně.

Hlídky podle Hyšplerové posílila také skupina služební hipologie z Krajského ředitelství Libereckého kraje. "Policisté na koních se mají možnost dostat i do nepřístupného terénu. Dále policisté na čtyřkolkách zaměřují svou pozornost na přístupové cesty, kde platí zákazy vjezdu vozidel, a na další vytipovaná místa, kde platí zákaz rozdělávání ohně nebo nocování. Podporu v této akci máme i ze vzduchu, na situaci dohlížejí drony s termovizí," uvedla Hyšplerová.

Obří požár, který zasáhl Národní park České Švýcarsko před dvěma lety, vypukl 24. července a hasiči s ním bojovali 21 dní. Rozšířil se tehdy na 1100 hektarů a evakuovat se před ohněm musely stovky lidí. Požár způsobil škodu zhruba za 270 milionů korun, podle policie vznikl v Malinovém dole. Na likvidaci ohně se vystřídalo na 6000 hasičů, pomáhali policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a dobrovolníci. Šest desítek hasičů utrpělo zranění, někteří skončili v nemocnici. V osadě Mezná shořely tři domy a další plameny poničily.

Založení požáru klade státní zástupce za vinu Jiřímu Lobotkovi, bývalému dobrovolnému strážci. Odsouzen zatím nebyl, z rozhodnutí soudu byl umístěn na vězeňskou psychiatrii, při zahájení hlavního líčení letos v květnu vystupoval zmateně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist