https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-chile-resi-zahadny-uhyn-tisicu-kormoranu-o-ptaci-chripku-nejde
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Chile řeší záhadný úhyn tisíců kormoránů, o ptačí chřipku nejde

5.6.2023 01:04 | SANTIAGO DE CHILE (ČTK)
Kormoráni guánoví, kteří žijí na pobřeží Chile, Peru a Ekvádoru, patřili svého času k největším "producentům" hnojiva zvaného guáno.
Kormoráni guánoví, kteří žijí na pobřeží Chile, Peru a Ekvádoru, patřili svého času k největším "producentům" hnojiva zvaného guáno.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Chilské úřady řeší záhadný úhyn nejméně 3500 kormoránů, kteří se našli na pobřeží nedaleko přístavu Coquimbo na konci května. První testy totiž vyvrátily domněnku, že zemřeli na ptačí chřipku. Informovala o tom agentura AFP. Ptačí chřipka sužuje pobřeží Chile od koncem loňského roku a způsobila tam smrt tisíců tučňáků, pelikánů či lachtanů.
 

"Nikdy dříve jsem nic takové tady neviděl. Tolik mrtvých ptáků, je to hrozné," řekl AFP místní rybář Edison Alfaro. Podle Jorgeho Mautze, který je regionálním ředitelem vládního úřadu pro zemědělství a chov zvířat, zatím není jasné, co úhyn takového množství těchto černobílých ptáků způsobilo.

Kormoráni guánoví, kteří žijí na pobřeží Chile, Peru a Ekvádoru, patřili svého času k největším "producentům" hnojiva zvaného guáno. Trus tohoto druhu kormoránů a některých dalších mořských ptáků je velmi ceněným hnojivem s vysokým obsahem dusíku, fosforu a draslíku.

Guáno bylo v předminulém století i nejdůležitějším vývozním artiklem Peru. Ve druhé polovině 19. století dokonce kvůli ostrovům s bohatými ložisky guána vypukla takzvaná tichomořská válka. Boje mezi Chile, Peru, Bolívií a Ekvádorem na straně jedné a Španělskem na straně druhé začaly poté, co se Madrid pokusil ostrovy Chincha u pobřeží Peru znovu kolonizovat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

5.6.2023 08:38
No nejčastěji se chcípe hladem. To by měli vyloučit prvně. A proč píší o válkách?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.6.2023 09:49 Reaguje na Slavomil Vinkler
Znáte to, predátor nemůže... ryb je nekonečné množství...
Odpovědět
JM

Josef Mozek

5.6.2023 11:47
Je zřejmé, že kormorán je zranitelný druh. Je třeba zintenzivnit jeho ochranu u nás, tj. nejen neregulovat stavy ale i zamezit jakémukoliv rušení při hnízdění, lovu apod.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

5.6.2023 14:28 Reaguje na Josef Mozek
Jako fór - dobrý !
Odpovědět
mara polasek

mara polasek

6.6.2023 06:51 Reaguje na Josef Mozek
jestli by jste chtel, muzu predat kontakt na majitele rybniku. muzete si s nima na toto tema pohovorit a vysvetlit jim co delaji spatne ;) .
jak pise smejici se bestie dobry for!
Odpovědět
JM

Josef Mozek

6.6.2023 09:27 Reaguje na mara polasek
Není třeba radit, majitelé rybníků určitě znají veškerou legislativu ohledně jejich podnikání. A určitě jsou v pilné práci na zabezpečení, pokud se nechtějí podělit ani o zanedbatelné procento ryb třeba s těmi kormorány.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist