V ČR může kvůli zákazu klecových chovů po r. 2027 chybět až 15 procent českých vajec
V Česku hrozí pokles soběstačnosti v produkci vajec, od roku 2027 může v ČR chybět až 15 procent vajec. Důvodem je zákaz klecových chovů, který má v Česku začít platit za necelé dva roky, na celoevropské úrovni ale zavedený nebyl, uvedla předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Nařízení podle ní způsobí snížení produkce vajec, protože někteří chovatelé své chovy z klecových nezmění. Zákaz se rovněž promítne do ceny vajec, tvrdí drůbežáři. Sehnat na letošní velikonoční svátky bílá vejce ale problém podle Dlouhé nebude, bílých vajec je dostatek, lidé si za ně nicméně připlatí.
"Již samotný přechod na podlahové chovy znamená, že je drůbež chována v menších počtech. Řada chovatelů se bohužel rozhodla své chovy nepředělávat vůbec a skončit se svým podnikáním," řekla Dlouhá. Podle ní by se mohlo jednat až o milion ustájovacích míst pro nosnice z celkového počtu zhruba 5,3 milionu nosnic v ČR. Chovy nepředělají zejména menší a středně velcí drůbežáři z jižních Čech a jižní Moravy, uvedla Dlouhá.
V důsledku zákazu očekává růst dovozu ze zahraničí. Podle dat unie se do ČR musí dovážet zhruba 800 milionů vajec, aby byla pokryta poptávka zákazníků, nejvíce Polska, Lotyšska a Ukrajiny. "Otázkou pak bude, z jakých technologií se budou vejce dovážet. Vznikla kuriózní situace, protože vejce z klecí se nesmí v Česku produkovat, ale mohou se dovážet a prodávat," podotkla Dlouhá.
Čeští drůbežáři očekávají další zhoršení konkurenceschopnosti. Upozorňují, že zákaz není celoevropský a budou mít na evropském trhu odlišné podmínky. "My ze zákona přecházíme na nákladnější typy chovů na podestýlkách a voliérách a naši kolegové budou produkovat vejce za levnější náklady. Výsledkem bude zvýšený dovoz a naše soběstačnost bude klesat," uvedl chovatel drůbeže Jan Pozdílek z Kosiček na Královéhradecku.
Unie varuje, že pokud část chovatelů své chovy nepřestaví, hrozí pokles soběstačnosti ČR v produkci vajec pod 70 procent. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se soběstačnost Česka v produkci vajec předloni snížila na 83,8 procent z 88,4 procenta v roce 2022.
O letošních Velikonocích ale nedostatek vajec nehrozí, řekla Dlouhá. "Není problém sehnat na velikonoční svátky bílá vejce. Bělovaječných hybridů se v ČR chová již kolem 60 procent," uvedla. Lidé si ale za vejce připlatí. Balení deseti vajec stálo v březnu podle ČSÚ téměř o desetinu víc než v únoru, vyšlo asi na 68 korun. Proti loňskému březnu cena vajec vzrostla zhruba o polovinu. Dlouhá tvrdí, že cena bílých vajec se v současnosti v obchodech pohybuje kolem sedmi až osmi korun za kus.
Podle drůbežářů se do ceny vajec vedle předělávání českých chovů na neklecové promítá i pandemie ptačí chřipky, ceny energií, ale i ceny chovného materiálu, obalů a mzdové náklady.
Čeští drůbežáři podle unie loni komerčně chovali přibližně 5,3 milionu nosnic, které za rok vyprodukovaly zhruba 1,5 miliard vajec. V drobnochovech chovali 3,8 milionu nosnic, které snesly necelých 700 milionů vajec.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (25)
Už známe výsledek takových ušlechtilých pokusů. Vejce stojí dvojnásobek toho co nedávno.
Odpovědět
Třeba to bude dorovnáno - samozásobením.
Odpovědět
V naší vesnici jsou u většiny chalup velké zahrady, kde by si zájemci mohli produkcí vajec přivydělávat. Jenže to by státní moc musela podporovat a ne buzerovat. Tak, jak tomu bylo za socialismu, kdy drobnochovy a samozásobitelství bylo podporováno, veterinární péče byla levná, vycházely odborné časopisy a chovatelské svazy měly státní podporu. Teď ovšem politici hledají každou možnost, jak a co danit. To tak, aby si někdo choval slepice, měl vlastní vajíčka a nedejžbože, že by je i prodával sousedům.
Odpovědět
Jsou snad nějaké nezdanitelné limity kolem 30 tisíc Kč/rok. Včelaři mají třeba paušální příjem za včelstvo 500 Kč/rok a to většinou pak spadne do tohoto limitu. Řešitelné to je.
Odpovědět
Dobrý nápad. Bydlím v paneláku ve čtvrtém patře, takže ssi na balkón pořídím kurník.
Odpovědět
To nedáte. Sledujte raději v letácích jako většina nakupujících "vejce...... v akci".
Odpovědět
Paradoxně to volné ustájení může být pro slepice horší něž klecový chov. Pokud v něm slepice nejsou nacpané tak, že si už stojí na zádech, má každá přístup ke žrádlu i k pití. Ale při volném chovu si krmítka obsadí dominantní slepice a ty slabší se pak stresují, zda se dost nažerou.
A pak také se na jednotce plochy umístí slepic méně, protože v klecích mohou být nad sebou.
Pokud bychom skutečně chtěli, aby slepice měly tu správnou pohodu, museli bychom se vrátit k počátkům hromadných chovů jako v někdejších JZD, kdy byly pojízdné kurníky převážené z pole na pole a kde slepice měly volný výběh.
Odpovědět
Slepice na pastvě mají volný přístup k ptačí tuberkuloze a salmonelám.
Odpovědět
Zřejmě nový způsob regulace : Vejce bude stát více, nežli slepice.
Dlouhodobý rébus tím bude vyřešen, kdo byl dříve.
Lékaři jásají, nezdravému cholesterolu odzvonilo.
A na Velikonoce si přebarvíme (vánoční) koule.
Ya Allah ! Tolong Tuahn ! Ampuni aku. Oh my God ! Nkosi yam ! E ke Akua ! Grétooooo !
<rýpal lesní>
Odpovědět
Copak jsme většinově nějací vaječní závisláci, že nemůžeme spotřebu vajec o 15 % snížit?
Odpovědět
Samozřejmě můžeme. Jde spíš o to, že se necháme vláčet nesmyslnými nařízeními, na které ostatní státy mimo unii zvysoka dlabou a pak ještě budeme možná mít tolik drzosti, že chybějící vejce se budou dovážet právě z těchto států a my se budeme tvářit, že je vše ok.
Odpovědět
Přesně tak peregrinku. Bohužel bureš to odkýval, aby mohl leyence podat pozitivní hlášení. https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/snemovna-zakaz-klecovych-chovu-slepice-zakon-na-ochranu-zvirat.A200619_054953_domaci_kop
Odpovědět
vcelku mě nezajímá, kdo a kdy to odkýval, sv, protože u nás odkýve vždy a všechno každý bez rozdílu, víš?
Odpovědět
Ano, ty odkýveš co ti nakuká bruselský kývač bureš.
Odpovědět
To víš že jo. Kývače na blbiny máš ve své pětikolce, Blbuší počínaje a Svetruší konče, Ta naštěstí už jde do prd...
Odpovědět
Jinými slovy výše uvedená fakta o tom jak bruselský kývač bureš zakázal klecové chovy nejdou peregrinkovi pod čumák a raději strká hlavu do burešovo benzenu.
Odpovědět
Přesně tak peregrinku. Bohužel bureš to odkýval, aby mohl leyence podat pozitivní hlášení. https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/snemovna-zakaz-klecovych-chovu-slepice-zakon-na-ochranu-zvirat.A200619_054953_domaci_kop
Odpovědět
Problém je v tom, že chybějící bílkoviny lidé nahrazují stravou na bázi sacharidů, obezita národa stoupá, choroby související jakbysmet, zejména v mladší polovině populace. Jestli tato šaškárna (výměna vlastních vajec za klecová dovozová) stojí za to, ať si každý odpoví sám.
Odpovědět
Problém je v tom, že chybějící bílkoviny lidé nahrazují stravou na bázi sacharidů, obezita národa stoupá, choroby související jakbysmet, zejména v mladší polovině populace. Jestli tato šaškárna (výměna vlastních vajec za klecová dovozová) stojí za to, ať si každý odpoví sám.
Odpovědět
Proč by jsme to v 21. století měli dělat?? Navíc vejce je nejjednoduší a snad i nejvýživnější potravina.
Odpovědět
Každý ať si to dělá jak chce. Když budou vejce dražší, budou je lidé v průměru méně kupovat. Cena vytvoří rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou.
Odpovědět
Česko je jediná země EU, kde je zákaz klecových chovů. Takže na tom vydělávají okolní země, které k nám vejce z klecových chovů dovážejí.
Odpovědět
V česku se zvrhlo po revoluci okřídlení řčení, prý pro svobodnou společnost, "co není zakázána je dovoleno", na povolební maratony zákazů, regulací někdy až absurdit. A jde to napříč životem společnosti, ať je u vesla ten nebo ten. Důvod pro nějaký ten zákaz se v česku vždy najde, ideálně když si ještě k tomu pšoukne EK.
Odpovědět
Tak určitě :). U nás zákaz zatím neplatí, v Rakousku či Německu už ano.
Odpovědět
|
|