https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-dansku-zacala-exhumace-nekolika-milionu-spatne-pohrbenych-norku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Dánsku začala exhumace několika milionů špatně pohřbených norků

13.5.2021 16:27 | KODAŇ (ČTK)
Norci byli utraceni loni poté, co se u nich vyskytla mutace koronaviru, která se přenesla i na několik lidí a vykazovala menší citlivost na protilátky.
Norci byli utraceni loni poté, co se u nich vyskytla mutace koronaviru, která se přenesla i na několik lidí a vykazovala menší citlivost na protilátky.
V Dánsku začala testovací fáze operace, při níž má být exhumováno a spáleno několik milionů špatně pohřbených norků. Informovala o tom agentura DPA. Norci byli utraceni loni poté, co se u nich vyskytla mutace koronaviru, která se přenesla i na několik lidí a vykazovala menší citlivost na protilátky.
 

Dánsko začátkem listopadu rozhodlo, že vybije celou svou populaci chovných norků čítající zhruba 17 milionů zvířat. Utracení norci byli uloženi ve výkopech. Kvůli plynům nahromaděným v rozkládajících se tělech ale místy začali vystupovat k povrchu. Dánsko nyní plánuje asi čtyři miliony z nich exhumovat a na několik etap spálit. Těla těchto zvířat váží dohromady odhadem přes 13 000 tun.

Žádná ze 13 spaloven odpadů, které se projektu účastní, však nemá zkušenosti s kombinací těl norků, vápna, kterým byli utracení norci ve výkopech zasypáni, půdy a soli, a proto dnes začala teprve testovací fáze. Práce se naplno mají rozjet koncem měsíce a trvat do poloviny července.

Zároveň musí být odstraněna a nahrazena půda pod místy, na nichž byly utracení norci uloženi, informovala dánská agentura Ritzau. Jedině tak se lze zbavit zápachu, který znepříjemňuje život lidem žijícím v blízkosti. Obyvatelům sousedních měst činitel z úřadu pro životní prostředí podle rozhlasové stanice DR doporučil, aby až do skončení prací nepořádali sešlosti na zahradách, nenechávali otevřená okna a nevěšeli venku prádlo.

Utracení norci skončili v jámách ve vojenském prostoru v západním Dánsku. Mršiny byly uloženy ve vrstvách ve výkopech 2,5 metru hlubokých a tři metry širokých. Místní obyvatelé dříve vyjádřili obavy, že rozkládající se norci, z nichž mnozí byli nakažení koronavirem, kontaminují podzemní vody i blízká jezera využívaná ke koupání.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

13.5.2021 16:55
Který mudrlant vymyslel to pohřbívání do jam? U nás se to vozí do kafilerie. Nakonec to do kafilérky budou muset navozit i Dánové, akorát to bude stát mnohem více peněz.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist