https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-decinske-zoologicke-zahrade-maji-novy-druh-kockovite-selmy-karakala
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V děčínské zoologické zahradě mají nový druh kočkovité šelmy - karakala

25.11.2023 19:47 | DĚČÍN (ČTK)
Karakal obývá v děčínské zahradě novou expozici pro kočkovité šelmy, kterou zoo dostavěla letos. Svými černými střapci na uších se podobá rysovi, proto se mu i říká pouštní rys. Ve skutečnosti je však blízce příbuzný servalovi.
Karakal obývá v děčínské zahradě novou expozici pro kočkovité šelmy, kterou zoo dostavěla letos. Svými černými střapci na uších se podobá rysovi, proto se mu i říká pouštní rys. Ve skutečnosti je však blízce příbuzný servalovi.
Vedle oblíbeného medvěda Bruna se v expozici děčínské zoologické zahrady zabydlel karakal. Samec nově chovaného druhu kočkovité šelmy přišel ze Zoo Jihlava, informovala mluvčí zoo Alena Houšková.
 

Karakal obývá v děčínské zahradě novou expozici pro kočkovité šelmy, kterou zoo dostavěla letos. Svými černými střapci na uších se podobá rysovi, proto se mu i říká pouštní rys. Ve skutečnosti je však blízce příbuzný servalovi. "Je to samec a je mu pět měsíců. V brzké době by k němu měla přibýt ještě samice," uvedl vrchní chovatel děčínské zoo Petr Haberland.

Mladý samec si na nové prostředí pomalu zvyká, prozatím tráví víc času ve vnitřní expozici, ale má celodenní přístup i do venkovního výběhu. Karakal je neobyčejně mrštný a silný, obratně se pohybuje mezi příkrými balvany a dobře skáče a šplhá. Ve volné přírodě je schopen ulovit antilopy, které jsou až dvakrát větší, než je on sám, těžko polapitelné damany nebo ptáky. "Na léto u něj plánujeme i komentované krmení a věříme, že to bude zajímavá podívaná," doplnil Haberland.

Jméno karakal je odvozeno od tureckého slova karakulak, což znamená černé ucho. Karakal je samotářská šelma bránící si své teritorium. Loví většinou v noci, ale ani denní aktivita není výjimečná. V prostředí otevřené suché krajiny je karakal dokonale maskován svou srstí. Proto i děčínská zoo volila výsadbu v expozici a kolem ní tak, aby co nejvíce korespondovala s jeho domovinou. Životu v místech, kde je voda vzácností, je výborně přizpůsoben a velice účinně hospodaří s tekutinami obsaženými v potravě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist