https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-plzenske-zoo-se-vylihla-mladata-ohrozeneho-leguana-a-asexualniho-baziliska
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V plzeňské zoo se vylíhla mláďata ohroženého leguána a asexuálního baziliška

8.12.2024 00:22 | PLZEŇ (ČTK)
Leguán fidžijský.
Leguán fidžijský.
Mláďata dvou druhů ještěrů se v minulých dnech vylíhla z vajec v plzeňské zoologické zahradě. V její městské expozici akvárií a terárií Akva Tera přišli v inkubátoru na svět nejdříve dva ohrožení leguáni fidžijští a později také šest samic asexuálního baziliška druhu Laemanctus julioi z Hondurasu. Všechna mláďata jsou zatím v chovatelském zázemí, jejich výrazně barevné rodiče ale mohou návštěvníci vidět v expoziční části, řekl ČTK mluvčí zoo Martin Vobruba.
 
"Pro tyto dva i další druhy plazů zamýšlejí chovatelé do budoucna připravit terária do expozičních prostor," řekl. U leguánů fidžijských přišel na svět nejdříve poslední listopadový den samec a o dva dny později i samice. Chovatelé je po dalších dvou dnech dali do společného terária.

Endemitní býložraví leguáni fidžijští jsou v přírodě ohroženi úbytkem jejich přirozeného prostředí a nepůvodními predátory zavlečenými člověkem. Žijí převážně v mokřadech a v pobřežních lesích. Rádi a velmi obratně lezou po stromech. Pomáhá jim v tom dlouhý ocas, který tvoří až tři čtvrtiny délky zvířete. Smaragdově zbarvený leguán může být dlouhý až 80 centimetrů a váží až 200 gramů. Větší samec má na těle a ocasu modré či světle zelené pruhy.

Malí bazilišci se vylíhli 2. a 3. prosince, už v říjnu se vyklubaly z vajec další čtyři samičky. "Inkubace trvala necelé dva měsíce, přesně 55 dní, a úspěšnost byla stoprocentní. Tito bazilišci jsou klidní a přijímají malé cvrčky. V expozici návštěvníci potkají osmičlennou skupinu," řekl Vobruba.

Zvláštností tohoto druhu je takzvaná partenogeneze - samice kladou neoplozená vejce, z nichž se líhnou opět pouze samice. Sexualitu tohoto druhu zkoumala v roce 2022 česká přírodovědecká expedice Neuron, jejímž členem byl i zoolog plzeňské zoo Tomáš Peš. V Evropě je totiž chována pouze asexuální linie. Vědci se snažili v Hondurasu odchytit tamní jedince a zjistit, zda je tento druh asexuální i v přírodě. Na expedici navazuje několikaletý vědecký grant.

Expozice Akva Tera vznikla jako pobočka plzeňské zoologické zahrady při tehdejším Parku kultury a oddechu v roce 1962 a první roky do ní přicházelo i na 45 000 návštěvníků. V nové podobě s novými expozičními prostorami se otevřela v roce 2001. Představuje tropické ryby, hady, želvy, agamy, pavouky, gekony, chameleony či žáby. Od roku 2001 navštívilo Akva Teru přes 350 000 návštěvníků. V roce 2022 to bylo například 14 353 lidí, loni 18 228, uvádí zoo ve výročních zprávách. Roční návštěvnost celé zoo je v posledních letech kolem půl milionu lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist