V plzeňské zoo se vylíhla mláďata ohroženého leguána a asexuálního baziliška
Endemitní býložraví leguáni fidžijští jsou v přírodě ohroženi úbytkem jejich přirozeného prostředí a nepůvodními predátory zavlečenými člověkem. Žijí převážně v mokřadech a v pobřežních lesích. Rádi a velmi obratně lezou po stromech. Pomáhá jim v tom dlouhý ocas, který tvoří až tři čtvrtiny délky zvířete. Smaragdově zbarvený leguán může být dlouhý až 80 centimetrů a váží až 200 gramů. Větší samec má na těle a ocasu modré či světle zelené pruhy.
Malí bazilišci se vylíhli 2. a 3. prosince, už v říjnu se vyklubaly z vajec další čtyři samičky. "Inkubace trvala necelé dva měsíce, přesně 55 dní, a úspěšnost byla stoprocentní. Tito bazilišci jsou klidní a přijímají malé cvrčky. V expozici návštěvníci potkají osmičlennou skupinu," řekl Vobruba.
Zvláštností tohoto druhu je takzvaná partenogeneze - samice kladou neoplozená vejce, z nichž se líhnou opět pouze samice. Sexualitu tohoto druhu zkoumala v roce 2022 česká přírodovědecká expedice Neuron, jejímž členem byl i zoolog plzeňské zoo Tomáš Peš. V Evropě je totiž chována pouze asexuální linie. Vědci se snažili v Hondurasu odchytit tamní jedince a zjistit, zda je tento druh asexuální i v přírodě. Na expedici navazuje několikaletý vědecký grant.
Expozice Akva Tera vznikla jako pobočka plzeňské zoologické zahrady při tehdejším Parku kultury a oddechu v roce 1962 a první roky do ní přicházelo i na 45 000 návštěvníků. V nové podobě s novými expozičními prostorami se otevřela v roce 2001. Představuje tropické ryby, hady, želvy, agamy, pavouky, gekony, chameleony či žáby. Od roku 2001 navštívilo Akva Teru přes 350 000 návštěvníků. V roce 2022 to bylo například 14 353 lidí, loni 18 228, uvádí zoo ve výročních zprávách. Roční návštěvnost celé zoo je v posledních letech kolem půl milionu lidí.
reklama