https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-dusledku-ruske-invaze-zahynulo-v-cernem-mori-nejmene-3000-delfinu-tvrdi-vedec
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V důsledku ruské invaze zahynulo v Černém moři nejméně 3000 delfínů, tvrdí vědec

26.6.2022 01:57 | KYJEV (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V důsledku ruské invaze na Ukrajinu zahynulo v Černém moři nejméně 3000 delfínů. Tvrdí to ukrajinský vědec Ivan Rusev, který pracuje pro přírodní park Tuzlovské laguny. Hlavním důvodem je podle něj to, že sonary lodí a podvodní exploze ničí jemný navigační systém těchto zvířat, která pak umírají hlady, jelikož nejsou schopna si ulovit potravu. Někteří delfíni mají podle něj oslabený organismus a umírají na infekční choroby.
 

"Před pár dny průzkum malé části písečného pobřeží Černého moře v národním přírodním parku Tuzlovské laguny znovu odhalil přítomnost mrtvých delfínů. Je ale třeba poznamenat, že velké plochy pobřeží jsme neviděli a kvůli vojenskému zákazu není možné provést průzkum těchto oblastí," napsal na facebooku Rusev.

Úhyn delfínů podle vědce hlásí rovněž Bulharsko a Rumunsko, které mají černomořské pobřeží. "Analyzujeme dostupné informace v otevřených zdrojích z různých černomořských států. A naše závěry jsou bezútěšné. Na rozdíl od předchozích let nyní delfíni umírají kvůli vojenským aktivitám v Černém moři, kvůli nesmyslné a barbarské válce rašistů. Nyní podle našich odhadů zemřelo nejméně 3000 jedinců," píše biolog. V uplynulých letech podle něj největší obavy vyvolával úhyn těchto zvířat kvůli rybářským sítím. Slovem rašisti, které vzniklo spojením anglického Russia (Rusko) a ukrajinského fašysty (fašisti), Ukrajinci během současné války označují ruské vojáky.

Server Business Insider před několika týdny s odvoláním na Ruseva napsal, že voda vyplavuje na černomořské pláže delfíny, z nichž někteří mívají také například popáleniny po explozích bomb nebo vnitřní zranění. Rusev tehdy zveřejnil snímky mrtvých delfínů s takovými poraněními.

Na ničivé účinky války na mořské prostředí dříve upozornila i turecká Nadace pro mořský výzkum. Varovala také před nebezpečím, které s sebou nese únik paliva z potopených vojenských lodí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

26.6.2022 06:30
Jestli jsou projevy války pro delfíny tak kritické, může to předznamenat vyhynutí celé černomořské populace delfínů.
Russáci kvůli delfínům a obecně přírodě své válečné úsilí určitě neomezí, když už ho neomezují kvůli ukrajinským civilům a Ukrajina musí ve válce odpovídat podobně a nepovolit.
Odpovědět
MM

Milan Milan

26.6.2022 08:59
Kdo má informační zdroj a sdělí reálnou cifru kolik delfínů bylo v ČM před invazí?? Bohužel šli informace, že černomořské přístavy údajně byly a zřejmě teda i ještě jsou zaminované, i když delfín je bezpochyby inteligentní tvor.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist