https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-dvorske-zoo-zacal-tyden-duchu-v-arealu-jsou-dynova-strasidla
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V dvorské zoo začal Týden duchů, v areálu jsou dýňová strašidla

27.10.2024 19:27 | DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Aaron Burden / Unsplash
Tisícovka oranžových a strašidelně ozdobených dýní zaplnila zoologickou zahradu ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku. V sobotu začal v Safari parku Týden duchů, akci inspirovanou anglosaskou halloweenskou tradicí zoo pořádá od roku 2001. ČTK to řekl mluvčí zoo Michal Šťastný.
 
Do neděle 3. listopadu se mohou návštěvníci podílet na strašidelné výzdobě zoo. Mohou vydlabat dýni, kterých je letos připravených 12 tun. Dýňová strašidla pak umístí podél cest u výběhů.

"V zoo je asi osm stanovišť, kde se dá dlabat, 12 tun postupně zdobí do konce týdne areál. Na konci týdne jich jsou tisíce, je to společný projekt návštěvníků a zaměstnanců, kteří zase dělají masky upomínající africká etnika," řekl Šťastný.

Po setmění si lidé užijí rozsvícenou zoo. Zaměstnanci dýně obcházejí a zapalují v nich svíčky, dodal mluvčí. Návštěvníci také najdou dýňové pokrmy na sezonním menu v Safari pivovaru. Na dýních si pochutnávají i zvířata a slouží jim jako hračky.

"Nabízíme je býložravcům i masožravcům. Nejsou součástí standardního jídelníčku, je to pro zpestření. Zvířata musí vyvinout jinou aktivitu, aby se k nim dostali, sloni je rozšlapávají, primáti nebo šelmy v nich mají schované další dobroty. Pro šelmy je to kulatá věc, koulí si s ní," řekl mluvčí.

Lidé si v sobotu užili komentovaná setkání u zvířat a večerní strašidelné prohlídky s lampiony. Průvodci jim vyprávěli i o pohřební tradici obracení kostí na Madagaskaru. Při obřadu lidé vynášejí kosti svých předků z hrobek a přebalují je do čisté látky a píší na ni jména zemřelých.

"Lidé se dozvěděli tradice spojené se západní Afrikou a Madagaskarem. Na závěr skupina došla do pavilonu žiraf, kde průvodci vysvětlovali, že ticho je důležité pro zvířata a všechny živé bytosti. Mluvili o ideálním chování v přítomnosti zvířat v zoo i v přírodě," řekl mluvčí.

V Muzeu koster si mohli návštěvníci poslechnout povídání o exponátech, je tam kostra slona savanového a po třech letech se tam vrátil nejslavnější nosorožec světa, poslední samec nosorožce bílého severního. Doteď byl zapůjčený v Národním muzeum v Praze.

"Z kostních preparátů vědci zjišťují důležité informace. Jsou tam preparáty kostí uhynulých zvířat v naší nebo jiné zoo, srovnávají kosti zvířat žijících v přírodě a zajetí a mohou zjistit, jestli se morfologie zvířete v lidské péči může změnit," řekl mluvčí.

Dvorská zoo existuje od roku 1946. Specializuje se na Afriku, velmi úspěšná je v chovu nosorožců či žiraf. Safari v ní založil Josef Vágner, který byl ředitelem zoo v letech 1965 až 1983. Podle safari začala dvorská zoo pro celou zahradu používat název Safari Park Dvůr Králové. Loni ho navštívilo rekordních 673.000 lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist