https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-gabonu-jedi-luskouny-navzdory-obavam-ze-siri-koronavirus
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Gabonu jedí luskouny navzdory obavám, že šíří koronavirus

17.3.2020 00:21 | LIBREVILLE (ČTK)
V Gabonu si lidé i nadále pochutnávají na luskounech, i když čínští vědci mají podezření, že právě od nich se mohl na člověka přenést nový koronavirus. / Ilustrační foto
V Gabonu si lidé i nadále pochutnávají na luskounech, i když čínští vědci mají podezření, že právě od nich se mohl na člověka přenést nový koronavirus. / Ilustrační foto
V Gabonu si lidé i nadále pochutnávají na luskounech, i když čínští vědci mají podezření, že právě od nich se mohl na člověka přenést nový koronavirus. Podle neziskových organizací zaměřených na životní prostředí je luskoun zároveň jednou z nejčastějších obětí pytláků na světě, informovala agentura AFP.
 

Luskouni, savci s tělem pokrytým šupinami, žijí v Africe a Asii. Jsou aktivní v noci, živí se mravenci, termity a dalším hmyzem. Zatímco v Gabonu si lidé cení masa luskounů, v Číně je velká poptávka především po šupinách těchto živočichů, které se využívají v tradiční medicíně. Jeden kilogram šupin se v Číně prodává za podobnou cenu jako slonovina, říká ředitel organizace Conservation Justice.

Pro pytláky je samozřejmě takováto cena výhodná. Když se vydávají na lov jiné zvěře, je pro ně chycení luskouna příjemným bonusem. Šupinatí savci se přitom nedokážou před pytláky účinně bránit. "Když ucítí nebezpečí, stočí se do klubíčka, takže se stačí sehnout a sebrat je," říká Pauline Grentzingerová, která pracuje v národním parku Lékéti.

Luskoun je přitom chráněný a obchodování s ním je zakázané. Nicméně lesní hlídky nemají často prostředky na to, aby s mezinárodními sítěmi překupníků soupeřily. Je však možné, že pytláci se sami zaleknou pandemie nového koronaviru a nechají se od lovu luskounů odradit.

Přestože ve světě panuje podezření, že nový koronavirus se mohl přenést na člověka právě z luskounů, a v Gabonu se již jeden případ nového koronaviru objevil, na zákazníky trhu v hlavním městě Libreville to velký dojem nedělá. "Dříve nám říkali, že od opic je ebola, jedli jsme je dál a nic nám nebylo," říká Mélanie. Jiná zákaznice, Tatiana, si zase myslí, že hlavní je luskouny jíst čerstvé.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

17.3.2020 14:33
Nebudou-li luskouni, nebude jak přenést nákazu na člověka.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

17.3.2020 18:16 Reaguje na Richard Vacek
Trapná snaha provokovat imbecilním názorem
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist