https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-italii-nahaneji-medveda-ktery-unikl-ze-4-metry-vysoke-ohrady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Itálii nahánějí medvěda, který unikl ze 4 metry vysoké ohrady

18.7.2019 00:45 (ČTK)
Lesníci v severoitalském regionu Trentino se pokoušejí polapit medvěda, který při útěku překonal čtyři metry vysoký elektrický ohradník. / Ilustrační foto
Lesníci v severoitalském regionu Trentino se pokoušejí polapit medvěda, který při útěku překonal čtyři metry vysoký elektrický ohradník. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Lesníci v severoitalském regionu Trentino se pokoušejí polapit medvěda, který při útěku překonal čtyři metry vysoký elektrický ohradník. Úřady povolily jeho odstřel, proti čemuž se vzedmula široká vlna nevole, informovala stanice BBC.
 

Guvernér Trentina Maurizio Fugatti dal myslivcům povolení zvíře odstřelit s odůvodněním, že medvěd schopný utéct přes "elektrický plot se 7000 volty ukázal, jak je nebezpečný". Rozkaz však vyvolal nesouhlasnou reakci mezi ochránci zvířat a odsoudil ho i italský ministr životního prostředí Sergio Costa. Sdělil, že útěk M49 z ohrady "nemůže ospravedlnit akci, která by způsobila jeho smrt".

Místní lesní správa následně nařízení pozměnila a oznámila, že bude zastřelen pouze v případě, že ohrozí lidi. "Tento medvěd se pokusil a pravděpodobně pokusí vstoupit do domů. V takovém případě může vzrůst nebezpečí," řekl její mluvčí Claudio Groff.

Italská pobočka Světového fondu na ochranu přírody (WWF) v prohlášení zpochybnila, že medvěd byl schopen překonat elektrický plot. Naznačila, že zařízení zřejmě "řádně nefungovalo, protože medvědi neumějí létat".

Liga pro zákaz lovu (LAC) ocenila medvěda za únik na svobodu, který je médii přirovnáván k válečnému filmu Velký útěk z roku 1963. "M49 je evidentně géniem útěků... nadaný superschopnostmi podobným těm, které mají hrdinové marvelovských komiksů," uvedla.

Pod twitterovým hashtagem #fugaperlaliberta (v překladu #útěknasvobodu) fanoušci zvířete jeho únik oslavují a vyjadřují mu podporu.

Ačkoliv italský WWF tvrdí, že "nebezpečí pro lidi se musí teprve prokázat", v Alpách se podle BBC v roce 2017 odehrál případ, kdy šelma člověka skutečně napadla. Tehdy musela být zastřelena medvědice, která zaútočila na staršího muže venčícího psa.

M49 je součástí programu Life Ursus, který se od 90. let snaží do volné přírody Trentina znovu vrátit medvědy poté, co zde byli dříve vyhubeni. V současnosti jich v tomto regionu žije 50 až 60.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.7.2019 13:23
Tak bych si típnul, že míša měl naprosto neznámého komplice...
Odpovědět
Sl

Slovan

18.7.2019 14:54
V jednom z regionů Itálie, který je skoro 13x menší než ČR, žije 50-60 medvědů a desítky vlků... a pozor, lidé tam s nimi dokáží žít. Šokující. Odhaduje se, že u nás žije kolem 70 vlků a přesto by je chtěli někteří vystřílet - to je prostě smutné.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist