https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-jetrichovicich-na-decinsku-vznikla-hnizdni-vez-pro-ohrozene-jiricky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Jetřichovicích na Děčínsku vznikla hnízdní věž pro ohrožené jiřičky

8.6.2021 17:28 | JETŘICHOVICE (ČTK)
Detail hnízd na hnízdní věži. Umělá hnízda mají jiřičkám nabídnout alternativu k hnízdům, která si jiřičky jinak obvykle staví pod přesahy střech či v rozích oken.
Detail hnízd na hnízdní věži. Umělá hnízda mají jiřičkám nabídnout alternativu k hnízdům, která si jiřičky jinak obvykle staví pod přesahy střech či v rozích oken.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jakub Juda / NP České Švýcarsko
V Jetřichovicích na Děčínsku vybudovala lesní správa spolu se Správou národního parku České Švýcarsko hnízdní věž pro jiřičky obecné s cílem podpořit jejich populaci. Konstrukce věže má ptákům nabídnout alternativní hnízdní příležitost, opeřenci běžně budují hnízda pod přesahy střech domů či v rozích oken, což mnohdy koliduje s jejich funkcí, uvedl mluvčí správy parku Tomáš Salov.
 

"Realizace hnízdní věže je inspirována obdobnými projekty, již dříve uskutečněnými například v sousedním Německu. V těchto dnech už probíhají dokončovací práce a čeká se, až jiřičky tuto novou možnost objeví a 'nastěhují se'," uvedl Salov. Stavbu věže podpořila nadace ČEZ, přispěla částkou zhruba 100 000 korun, doplnil.

Jiřička obecná byla dřív běžný pták. V loňském roce byla vyhlášena ptákem roku, neboť začíná být ohrožená tím, že v krajině ubývá hnízdních příležitostí. Jsou časté i případy, kdy lidé hnízda jiřiček ze svých staveb odstraňují, za což jim hrozí postih. "Jednou z možností, jak tento trend zvrátit, je právě instalace hnízdních věží nebo již hotových hnízd tam, kde je to možné," dodal mluvčí.

Kromě jiřičky mohou hnízdní věž využívat i jiní ptáci, jako sýkora modřinka. Neobsazená místa mohou využít i některé druhy netopýrů, které také patří mezi ohrožené druhy. Projekt si kromě podpory hnízdění jiřiček také klade za cíl šířit osvětu v problematice ubývání přirozených příležitostí pro zahnízdění nebo vyvádění mláďat v důsledku lidské činnosti u řady dalších druhů, nejen ptáků.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.6.2021 15:27
Kdyby to bylo o měsíc dříve, tak to snad letos obsadí. Termín je vysoký, drtivá většina už inkubuje nebo krmí. Ale je to udělané z kvalitního materiálu, proto v dalších letech mohou "ztrátu" dohnat. Pokud tam jiřičky hnízdí v obci, je šance na využití veliká. Zbytek využijí netopýři, vrabci aj.
Odpovědět

vladimír šmídl

8.6.2021 16:58 Reaguje na Karel Zvářal
Biologicky stihnout by to ještě mohli. Zažil jsem situaci,kdy někde v okolí zbourali velké hnízdiště jiřiček a vlaštovek. Jejich hejna přiletěla na samém konci května a obhlížela stavby. V domě mi zůstal pár vlaštovek, zvenku pak dva páry jiřiček. Kdyby vlaštovkám nesežraly mláďata kočky, dokázaly by je vyživit (létaly pro hmyz k řece , asi 300 metrů). Vyloženě chybí na trhu polotovar (nebo návod) , který by se instaloval u majitelů psů (tam kočky neloví) a kde by ptáci (nejen vlaštovky) vyvedly mladé. Vlaštovky (jiřičky) stáj nablízku nepotřebují, hmyzu je kolem vodních ploch dost. Na nádraží v Suchdole nad Odrou sídlí vlaštovky, ale ty, které uměly otevírat dveře náletem hrudí na infračidlo vymlátil úřad městysu Suchdol nad Odrou,když jeden rok sídlil v budově nádraží. Zlikvidoval jim hnízda. Uvedené vlaštovky, otvírající si dveře si můžete prohlédnout ve filmu Mariana Poláka Planeta Česko.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.6.2021 19:20 Reaguje na vladimír šmídl
Asi před týdnem byla na netu zprávička, že maďarský důchodce z Tamási má na svém domě 400 umělých hnízd pro jiřičky, která sám vyrábí (a vyzývá k tomu ostatní). Letos jich má obsazených 280. Také tam vzpomínali negativní vliv pesticidů, kvůli čemuž je výrazný úbytek hmyzu. Dnes je možné najít návod velmi rychle, chce to jen chuť něco pro ptáčky udělat.

http://www.chovzvirat.cz/clanek/603-pomoc-vlastovkam-a-jirickam-umelymi-hnizdisti/
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.6.2021 19:28 Reaguje na vladimír šmídl
https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/madar-si-pod-okap-umistil-pres-400-hnizd-pro-jiricky-nabada-k-tomu-i-ostatni-40361682
Odpovědět
va

vaber

13.6.2021 08:12
ještě nedávno jsem vídal docela dost jiřiček, ve srovnání s vlaštovkami ,ale letos je zahlédnu jen vyjímečně,
na budovách si jiřičky stavěly hnízda tak, aby byla uzavřená ,vlaštovky s vrchní částí odkrytou
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist