V Kambodži uhynul poslední delfín žijící v Mekongu u hranice s Laosem
Delfín tuponosý známý také jako orcela tuponosá žije v řekách a pobřežních vodách jihovýchodní Asie.
Mrtvé zvíře bylo nalezeno v úterý na říčním břehu v kambodžské provincii Stungtreng u hranice s Laosem. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) tento druh řadí k ohroženým. Ví se, že skupiny těchto delfínů žije ještě v Barmě a na indonéském ostrově Borneo.
Při sčítání v roce 1997 se jejich počet v Kambodži odhadoval na 200 jedinců, roku 2020 na 89. Téměř všichni z naposledy sečtených jedinců patřili ke skupině zvířat, která stále žije v Mekongu, ovšem jižněji od Stungtrengu.
"Zbylá populace kriticky ohrožených říčních delfínů v kambodžské sekci Mekongu je nyní stabilní, i když stále ohrožená. Toto úmrtí je připomínkou, nakolik je tento druh zranitelný," uvedla ředitelka asijsko-pacifické sekce Světového fondu na ochranu přírody (WWF) Lan Mercadová.
Kambodžská tisková agentura AKP před týdnem informovala, že byl spatřen delfín se zadní ploutví zamotanou do sítě. Znemožňovalo mu to dobře plavat. Podle dnešní zprávy uhynul v důsledku utrpěného zranění a nemožnosti ulovit kořit.
WWF popsal uhynulé zvíře jako samce starého 25 let, dlouhého 2,6 metru a vážícího 110 kilogramů. Podle fondu zemřel tři dny před nálezem těla.
Ochránci připomínají, že delfíny kromě rybářských sítí ohrožuje také znečištění vod. V důsledku oteplování a výstavby přehrad je mělčí voda, v níž se pohybují, a ubývá druhů, jimiž se delfíni živí.
reklama