https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-kambodzi-uhynul-posledni-delfin-zijici-v-mekongu-u-hranice-s-laosem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Kambodži uhynul poslední delfín žijící v Mekongu u hranice s Laosem

16.2.2022 16:44 (ČTK)
Delfín tuponosý známý také jako orcela tuponosá žije v řekách a pobřežních vodách jihovýchodní Asie.
Delfín tuponosý známý také jako orcela tuponosá žije v řekách a pobřežních vodách jihovýchodní Asie.
V Kambodži uhynul delfín tuponosý, který byl posledním známým jedincem tohoto druhu žijícím v Mekongu na severovýchodě Kambodži. Podle ochránců přírody, které citovala agentura AP, delfín utrpěl zranění, když se zamotal do rybářské sítě.
 

Delfín tuponosý známý také jako orcela tuponosá žije v řekách a pobřežních vodách jihovýchodní Asie.

Mrtvé zvíře bylo nalezeno v úterý na říčním břehu v kambodžské provincii Stungtreng u hranice s Laosem. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) tento druh řadí k ohroženým. Ví se, že skupiny těchto delfínů žije ještě v Barmě a na indonéském ostrově Borneo.

Při sčítání v roce 1997 se jejich počet v Kambodži odhadoval na 200 jedinců, roku 2020 na 89. Téměř všichni z naposledy sečtených jedinců patřili ke skupině zvířat, která stále žije v Mekongu, ovšem jižněji od Stungtrengu.

"Zbylá populace kriticky ohrožených říčních delfínů v kambodžské sekci Mekongu je nyní stabilní, i když stále ohrožená. Toto úmrtí je připomínkou, nakolik je tento druh zranitelný," uvedla ředitelka asijsko-pacifické sekce Světového fondu na ochranu přírody (WWF) Lan Mercadová.

Kambodžská tisková agentura AKP před týdnem informovala, že byl spatřen delfín se zadní ploutví zamotanou do sítě. Znemožňovalo mu to dobře plavat. Podle dnešní zprávy uhynul v důsledku utrpěného zranění a nemožnosti ulovit kořit.

WWF popsal uhynulé zvíře jako samce starého 25 let, dlouhého 2,6 metru a vážícího 110 kilogramů. Podle fondu zemřel tři dny před nálezem těla.

Ochránci připomínají, že delfíny kromě rybářských sítí ohrožuje také znečištění vod. V důsledku oteplování a výstavby přehrad je mělčí voda, v níž se pohybují, a ubývá druhů, jimiž se delfíni živí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

17.2.2022 10:11
přibývá lidí ,přibývá špíny ve vodě a chudák delfín už v takové vodě nepřežije
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist