https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-krkonosich-pribudou-nove-studentske-lavky-navrhly-je-a-vyrobily-tymy-z-cvut
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Krkonoších přibudou nové studentské lávky, navrhly je a vyrobily týmy z ČVUT

22.6.2023 01:09 (ČTK)
Studentské týmy Fakulty architektury (FA) ČVUT v Praze navrhly a vyrobily šest nových lávek pro Krkonoše. Na jaře 2024 lávky přibudou k již instalovaným na vybraných turistických trasách v nejvyšších českých horách. Překlenou horské potoky či strouhy, informovali zástupci školy. Šest nových lávek bude přes léto vystaveno před budovou fakulty. ČVUT na projektu spolupracuje s Krkonošských národním parkem (KRNAP).
 

Design-build projektu se účastní 47 studujících Ústavu navrhování II FA ČVUT. "Jsem velmi rád, že spolupráce s KRNAP pokračuje a naše studentky a studenti mohli své návrhy převést z papíru do reálné stavby. Lávky navrhovali tak, aby zapadaly do přírodního prostředí, byly snadno demontovatelné, nevyžadovaly složitou údržbu a odolaly extrémnímu klimatu," uvedl děkan FA ČVUT Dalibor Hlaváček.

Součástí práce na projektu je i jednání s dodavateli, sestavení rozpočtu či organizace celého procesu stavby. Studenti pojmenovali svá díla názvy Hranolky, Kokrháč, Nelávka, Klínovvka, Fošínka a 210 bpm.

Lávka Hranolky bude umístěna přes říčku Pudlavu na modré turistické trase vedoucí ze Špindlerova Mlýna na Labskou boudu. Lávka Kokrháč získala jméno podle historického názvu krkonošské hory Kotel. Bude se klenout přes Boudecký potok na Krakonošově cestě propojující Horní Mísečky a Dvoračky. Lávka Klínovvka umožní pohodlný přechod nad korytem Klínového potoka. Dvě písmena "v" podle autorů odkazují na hlavní nosný prvek lávky Vierendeelův nosník.

Lávka Nelávka povede přes Friesovu strouhu u soutoku s Klínovým potokem nedaleko Sloního vodopádu, lávka Fošínka bude ve Svatém Petru a lávka nazvaná 210 bpm, jako vzpomínka na vysokou tepovou frekvenci, bude umístěna na turistické trase z Obřího dolu směrem na Sněžku.

Podle zástupců projektu jsou lávky navrženy pro bezpečný provoz a jejich materiálové řešení vyhovuje náročným klimatickým podmínkám. Výhodou je, že většinu lávek lze dopravit na místo bez použití těžké techniky.

"Po pětici prvních lávek, následně po útulnách, je letošní šestice lávek dalším potvrzením dobré spolupráce Fakulty architektury ČVUT a Správy Krkonošského národního parku. Těší nás, že můžeme přispět ke vzdělávacímu konceptu design-build a zároveň tím řešit i aktuální potřebu obnovy turistické infrastruktury" uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Studentské lávky se v Krkonoších poprvé objevily v roce 2019. Tehdy vytipovali správci KRNAP lokality, kde dřevěné konstrukce starých lávek dosluhovaly. Z běžné výměny dožilých dřevěných prvků díky invenci studentů vybočila instalace pěti konstrukcí. Soubor lávek a útulen, které byly rozmístěny v Krkonoších v roce 2020, získal v roce 2022 ocenění Počin veřejného investora v Krkonošské ceně za architekturu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

22.6.2023 08:28
Někde jsem četl, že KRNAP ničí masivní turismus.
Takže je třeba to turistům zjednodušit, aby jich bylo více.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.6.2023 13:06 Reaguje na Michal Uhrovič
1*
Odpovědět
AJ

Aleš Johanovský

22.6.2023 09:41
No to jsem zvědav, hlavně na tu životnost. Kdo to platil?
https://aktualne.cvut.cz/stalo-se/20230621-210-bpm-hranolky-kokrhac-nelavka-klinovvka-fosinka-krkonose-budou-mit-nove-lavky
Odpovědět
LB

Lukas B.

23.6.2023 12:58
nojo, opět vítězství vizuality nad technickým řešením. po tý vostudě s tou svatbou na Aichelburgu bych očekával, že ke konstrukcím s potenciálem působit hromadné masakry a následné tahanice bude krnap přistupovat velmi obezřetně. kvituji, že použití dřeva na obtížně kontrolovatelné taýené/ohýbané prvky je omezené.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist