V lesích Žďárska jsou tisíce stromů napadených kůrovcem, kalamita nekončí
"Vlastníci teď mají velkou šanci, vzhledem k průběhu počasí a k tomu, co se v minulých letech už podařilo udělat, kůrovcovou kalamitu výrazně zpomalit," řekl Doubek. Kůrovci se teď množí a žerou pod kůrou, znovu vyletí zřejmě ve druhé polovině června. Majitelé lesů, kteří do té doby dřevo nezpracují, se dopouští přestupku vůči lesnímu zákonu a navíc umožní to, že kůrovci napadnou další stromy, uvedl.
Žďárský odbor životního prostředí uzavřel v posledních 12 měsících přes 40 přestupků, výše sankcí se podle Doubka pohybuje většinou v tisících korun. Poptávka po dřevě je teď vysoká a kdo nechává stát kůrovcové dřevo, je podle něj sám proti sobě. "Protože ta cena (dřeva) je na historických maximech," řekl.
Úřad spravuje území s 20 000 hektary lesů, které mají několik tisíc vlastníků. V části tohoto území, například kolem Bohdalova, už jsou lesy hodně poškozené kůrovcem, v další části jsou na tom lépe. Doubek uvedl, že úřad eviduje u drobných vlastníků asi 5000 stromů napadených kůrovcem, které je ještě potřeba vytěžit. Na velkých lesních majetcích už jsou podle něj poškozené stromy zpracované.
Městu Žďár nad Sázavou patří 300 hektarů lesů. Kvůli kalamitě se tam roční těžba dřeva zvýšila z 3000 metrů krychlových na 9000 metrů krychlových.
Podle Doubka by majitelé lesů neměli odkládat ani zalesňování, i když na něj byla lhůta prodloužená ze dvou na pět let. "Kdo bude čekat až na ten čtvrtý pátý rok, bude mít problémy zalesnit, protože paseka zaroste," upozornil.
Smrkové lesy na Vysočině likviduje kůrovec několik let. V roce 2020 se podle ČSÚ těžba na území tohoto kraje meziročně zvýšila o 12 procent na 8,71 milionu metrů krychlových, třetím rokem byla nejvyšší mezi kraji v ČR. Výsledek za rok 2021 zatím statistici nezveřejnili.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Jiří Svoboda
6.6.2022 12:26Milan Milan
6.6.2022 13:42vaber
6.6.2022 18:07ano napadených stromů je méně ,ale jen proto,že v lesích je mnohem méně smrků a na mladé smrky zatím kůrovec nejde
Pavel Jeřábek
7.6.2022 00:45 Reaguje na vaberAle kácením napadených stromů v době, kdy ještě nová generace kůrovce je ve stádiu larvy, a po pokácení navíc odkorněním, v horším případě chemickým ošetřením, se zastaví vývoj nové generace kůrovce.
Takže - kácet včas, a zastavit vývoj nové generace, se kalamita zastaví.
Je to po staletí hospodaření v lesích ověřené.
Dalibor Motl
7.6.2022 08:36 Reaguje na vabervaber
7.6.2022 08:57 Reaguje na Dalibor Motlkolik odborníků už každý rok vyhlašuje , že kalamita je na ústupu,
nejsem žádný odborník ,ale jak poznat že smrk je napadený?
já myslím, že jakmile se objeví na kmeni výtoky praskyřice a strom ztrácí jehličí, smrk je napadený ,
ale to by se musely porazit téměř všechny,
můj smrk na zahradě, má takové příznaky už několik let a nyní asi už je v posledním tažení ,nevím , stále je v mnohem lepším stavu než smrky, které se v lesích poráží jako napadené
Dalibor Motl
7.6.2022 09:42 Reaguje na vabervaber
7.6.2022 09:35 Reaguje na Dalibor Motlco žerou kůrovci když nemají smrky?
taková mandelinka žere bramborovou nať ,ale když ji nemá ,sežere něco jiného
Břetislav Machaček
7.6.2022 18:54přímo odstrašujícími tresty. Majitel, který se o les nestará , je pouze
vlastník a nikoliv srdcař. Srdcař sousedící s takovým "vlastníkem" je dnes
téměř bezmocný a odborný lesní správce rovněž. Směšné pokuty nenahradí už
nikdy napadené stromy v okolních lesích a ztráty kvalitního dříví, které
nakonec končí v kamnech.