Vojenské lesy snížily za pět let objem dříví napadeného kůrovcem o 97,8 procent
Základním způsobem ochrany proti škůdci lýkožroutu smrkovému je včasné vyhledávání napadených stromů. K tomu vojenské lesy využívají několik opatření a moderních technologií, včetně satelitního monitoringu. "Analyzujeme zdravotní stav lesů pomocí satelitních snímků. Každý potenciálně poškozený strom identifikovaný analýzou snímků následně ověřujeme přímo v terénu,“ uvedl Češka. Práci člověka v lese ale zatím satelity plnohodnotně nahradit nedokážou, dodal.
V roce 2023 prováděly VLS monitoring na ploše 5000 hektarů, v roce 2024 na 10.000 hektarů a pro rok 2025 mají v plánu rozšíření plochy na 40 000 hektarů lesa.
Snímky z oběžné dráhy dokážou zachytit změny v obsahu chlorofylu v jehlicích smrků. Snímky následně vyhodnotí umělá inteligence a výsledky mají lesníci k dispozici do 24 hodin od nasnímkování.
Monitoring stavu lesa umožňuje efektivnější dohledání kůrovcem napadených stromů nejen po jarním rojení škůdců, ale i po ukončení letové aktivity kůrovce v srpnu a září. Podle lesníků je metoda obzvlášť cenná v situaci, kdy se kůrovec vrací do základního stavu, protože v takových případech se nová ohniska nevyskytují jen v lokalitách, kde je lze předpokládat, ale mohou vznikat i v letním období po čerstvě provedených těžbách.
Přestože se kůrovcová situace lepší, Češka upozornil, že stačí jakékoliv podcenění boje proti kůrovci a vše může opět začít gradovat.
Také Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti už dříve uvedl, že těžba kůrovcového dříví klesá. Stejně jako Češka nicméně i lesníci z ústavu podotýkají, že kůrovcovou kalamitou je postižená téměř celá ČR a v lesích ani v příštích letech nelze očekávat získání úplné kontroly nad šířením kůrovce, a to i vzhledem k nevyzpytatelnosti počasí.
Kůrovcová kalamita v českých lesích naplno vypukla v roce 2018. Vrcholila v roce 2020, kdy bylo kůrovcem mimořádně silně zasaženo či bezprostředně ohroženo až 47 procent katastrálních území v Česku.
reklama