https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-lomu-csa-u-mostu-pokracuje-utlum-tezby-premeni-se-v-jezero
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V lomu ČSA u Mostu pokračuje útlum těžby, přemění se v jezero

18.5.2019 07:20 | MOST (ČTK)
Rekultivace už na ČSA začala. Zahlazené stopy po důlní činnosti byly na zhruba 1500 hektarech a stejnou plochu ještě upravit zbývá, z toho 700 hektarů by mělo zabrat budoucí jezero. / Ilustrační foto
Rekultivace už na ČSA začala. Zahlazené stopy po důlní činnosti byly na zhruba 1500 hektarech a stejnou plochu ještě upravit zbývá, z toho 700 hektarů by mělo zabrat budoucí jezero. / Ilustrační foto
V lomu Československé armády (ČSA) u Mostu zbývá vytěžit 16 milionů tun uhlí, další zásoby se nacházejí už za územními limity. O nich předchozí vláda rozhodla, že zůstanou zachovány. Důl se uzavře v roce 2024, jeho část se přemění v jezero. Zástupcům Evropské komise, kteří byli ve čtvrtek na návštěvě Ústeckého kraje, to řekl Vladimír Rouček, ředitel těžební společnosti skupiny Sev.en Energy, která na ČSA uhlí těží.
 

Útlum těžby na lomu už začal. Před dvěma lety horníci vytěžili poslední metr krychlový skrývky, čímž skončilo odkrývání uhelné sloje i práce obřího rypadla. Letos se zruší zhruba pracovních 84 míst. "Část zaměstnanců bude využita k hlídání odstavené technologie a část posílí strojní a elektro údržbu. Z těchto důvodů se organizační změna týká v letošním roce pouze 49 pracovních míst v několika etapách. V rámci toho odešlo nebo odejde mimo skupinu 20 zaměstnanců do konce června, dalších deset bude řešeno koncem roku. Ostatní se zatím podařilo umístit na jiných pracovních místech," řekla mluvčí skupiny Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová. Na těžbě uhlí jsou závislé další činnosti, konec dolování se tak podle Roučka odhadem dotkne 2000 pracovních míst v regionu.

Rekultivace už na ČSA začala. Zahlazené stopy po důlní činnosti byly na zhruba 1500 hektarech a stejnou plochu ještě upravit zbývá, z toho 700 hektarů by mělo zabrat budoucí jezero. "Napouštění by mělo být zahájeno v horizontu patnácti až dvaceti let," uvedl ředitel. Zbytkové jámy by podle něj bylo možné využít pro další vodohospodářské stavby. Na rekultivaci má těžař podle Roučka připraveno 3,26 miliardy korun.

Právě s projekty na přeměnu uhelných regionů se přijeli ve čtvrtek do Ústeckého kraje seznámit úředníci z Evropské komise (EK), ve středu již byli v sousedním Karlovarském kraji. "Vidíte, že doba uhelná se blíží ke konci. Je to transformace od uhlí k něčemu jinému. Je to náročný proces, který bude mít dopad na obyvatele, proto je třeba s ním začít co nejdříve," řekl Juraj Nociar z EK. "Věříme, že budeme schopni pomoci v tomto procesu, a to radou, ale i finančně," uvedl Nociar.

V Evropské unii je podle Nociara celkem 42 uhelných regionů. "Uvědomujeme si, že přechod na to postuhelné období bude náročný a bude mít velké sociální dopady. Proto vznikla uhelná platforma, v rámci níž si budou uhelné regiony vyměňovat zkušenosti," řek. Česká republika zařadila do programu spolupráce s EK Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj a připravila program RE:START. Na projekty by už nyní mohly vybrané kraje získat zhruba šest miliard korun a v novém programovacím období by to mohlo být několik miliard eur.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radka Fialová
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Josef Mozek

23.5.2019 14:10
Až po krachu všech fantas eko energií budou naši potomci chtít znovu těžit, velmi budou děkovat za zničení a zaplavení dolů a zvýšené náklady na jejich obnovení. Hlavně , že je kam spláchnout 3,26 milirdy korun. Jako by nestačilo dát cedule "zákaz vstupu" , kamery, ostrahu. Příroda by si poradila sama, stačilo jen sem tam navézt trochu odpadní zeminy.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist