https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-londyne-vyhodili-do-povetri-kameru-v-nizkoemisni-zone-utoky-na-ne-se-mnozi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Londýně vyhodili do povětří kameru v nízkoemisní zóně, útoky na ně se množí

9.12.2023 00:55 | LONDÝN (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Londýnská policie vyšetřuje bombový útok na jednu z kamer, které dohlížejí na dodržování pravidel vjezdu do nízkoemisní zóny v britské metropoli. Starosta města Sadiq Khan označil výbuch, který poškodil několik aut, za neodpovědný čin, jenž mohl vést k obětem na životech. Exploze je dalším v řadě činů, kterými se odpůrci zavedení čisté zóny snaží vyřadit z provozu kamerový systém, napsala agentura Reuters.
 

Nálož explodovala ve středu večer na předměstí Sidcup na jihovýchodě Londýna. Vyšetřování se chopilo protiteroristické policejní oddělení, které vyloučilo teroristický motiv, hovoří však o velmi nebezpečném činu.

"Toto groteskně neodpovědné chování ohrozilo životy i majetek (Londýňanů)," uvedl starostův mluvčí.

Podle policie šlo o amatérsky vyrobenou výbušninu. U kamery vybuchla ve stejný den, kdy bylo zařízení instalováno. Již zhruba 90 minut před explozí však byla kamera odstřižena, uvedla policie.

Londýnská radnice rozšířila v srpnu nízkoemisní zónu prakticky na celé širší centrum metropole. Vjezd do ní je zatížen denním poplatkem 12,50 liber (352 korun) pro vozidla, která nesplňují přísné emisní požadavky. Podle Khana jsou striktní požadavky nutné v zájmu ochrany zdraví obyvatel Londýna a boje proti globálnímu oteplování.

Odpůrci zóny tvrdí, že je v ekonomicky složité době neúnosné platit za vjezd do Londýna tak vysoké částky. Podle Reuters již od léta lidé poškodili či vyřadili z provozu stovky kamer.

Radnice odhaduje, že 90 procent automobilů v dotčených částech britské metropole již splňuje požadavky nízkoemisní zóny, odpůrci plánu tento údaj zpochybňují. Khan také nabídl lidem se staršími vozy šrotovné 2000 liber, pokud se auta zbaví a pořídí si vyhovující.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

9.12.2023 17:39
Blbouni, copak tam nemohli normálně dát pneumatiku s benzínem?
Odpovědět

Viktor Šedivý

10.12.2023 18:58
Zdá se, že ani takto intenzivní upozornění nevede k tomu, aby se starosta zamyslel, jestli náhodou nepodporuje úplnou blbost, která je velmi mnoha lidem proti srsti.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist