https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-modre-se-otevrela-stezka-vedouci-nad-expozici-s-pratury
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Modré se otevřela stezka vedoucí nad expozicí s pratury

1.10.2018 00:12 | MODRÁ (ČTK)
Po nové stezce praturů se od čtvrtečního slavnostního otevření mohou lidé projít v Modré na Uherskohradišťsku. / Ilustrační foto
Po nové stezce praturů se od čtvrtečního slavnostního otevření mohou lidé projít v Modré na Uherskohradišťsku. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Po nové stezce praturů se od čtvrtečního slavnostního otevření mohou lidé projít v Modré na Uherskohradišťsku. Stezka z modřínového dřeva vede tři až čtyři metry nad venkovní expozicí, ve které žije trojice praturů, řekl ve čtvrtek starosta Modré Miroslav Kovářík (Pro Modrou společně).
 

Naučný okruh je dlouhý asi 400 metrů. Chce představit původní druhy živočichů. V sousedství stezky je expozice Živá voda přibližující život ve sladkovodních vodách, kromě ryb a vodních živočichů ukazuje i rostliny typické pro povodí řeky Moravy. V sousedním archeoskanzenu, který představuje život v období Velké Moravy, žijí osli, původní plemena ovcí nebo prasata.

"Navracíme původní druhy živočichů do míst, kde žili. Tady se snažíme ukázat velké kopytníky v krajině. Nechceme konkurovat zoologickým zahradám, ale ukázat naši krajinu v původní podobě, jak tu byly mokřady, kteří ptáci a která zvířata tady žili, proto i pratur se vrací," uvedl starosta.

Předek domácího skotu patřil mezi nejdůležitější lovnou zvěř pravěkých lidí. Pronásledování člověkem a stále hustější osidlování krajiny však vedlo k jeho vyhubení, poslední pratuři žili v 17. století v Polsku. V českých zemích byli vyhubeni patrně ve 12. až 13. století. Výskyt praturů potvrzují také nálezy v okolí Modré.

S rozvojem genetiky přišla šance na znovuoživení druhu. Projekt TaurOs nizozemské nadace Taurus Foundation od roku 2008 pracuje na zpětném šlechtění praturů ve spolupráci s Wageningenskou univerzitou. Využívá několik primitivních evropských plemen, která jsou praturovi geneticky a vzhledově nejblíže. V současnosti jsou k dispozici zvířata druhé a třetí generace. Pratuři byli do Modré přivezeni z rezervace velkých kopytníků u Milovic na Nymbursku, kde pratuři vytvořili v roce 2015 první podobné stádo ve střední a východní Evropě. Kromě Nizozemska se zpětně šlechtění pratuři objevili i v Portugalsku, Španělsku, Chorvatsku nebo Rumunsku.

"Přivezli jsme je už v únoru, kdy byla malá návštěvnost, aby si zvykli na lidi a pohyb kolem. Byli divocí, postupně si na lidi zvykli," uvedl starosta.

Obec začala stezku budovat na jaře, projekt připravovala déle než rok. Stavba lávky a související práce stály asi čtyři miliony korun, obec je dala ze svého rozpočtu. Areál má rozlohu jeden hektar, přibude ještě parkoviště pro až 150 automobilů a 12 autobusů, zázemí pro turisty, plánované je i vodní dětské hřiště a vědecké pracoviště.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Jana Kuncová tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist