https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-narodnich-parcich-v-keni-uhynuly-kvuli-suchu-stovky-divokych-zvirat
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V národních parcích v Keni uhynuly kvůli suchu stovky divokých zvířat

8.12.2022 10:42 | NAIROBI (ČTK)
Uhynulá zvířata v posledních týdnech strážci parku nacházejí prakticky denně. K jejich nemilým povinnostem patří usekat slonům sekerou kly, aby se nedostaly do rukou pašerákům slonoviny. Suchem podle strážce nejvíce trpí zebry a antilopy, které nemají dost sil, aby došly k nejbližšímu zdroji vody.
Uhynulá zvířata v posledních týdnech strážci parku nacházejí prakticky denně. K jejich nemilým povinnostem patří usekat slonům sekerou kly, aby se nedostaly do rukou pašerákům slonoviny. Suchem podle strážce nejvíce trpí zebry a antilopy, které nemají dost sil, aby došly k nejbližšímu zdroji vody.
V národních parcích v Keni letos od února do října kvůli nejhoršímu suchu za 40 let uhynuly stovky divokých zvířat. Za devět měsíců kvůli nedostatku deště uhynulo 205 slonů, 512 pakoní, 381 zeber a 12 žiraf, uvedlo podle deníku Le Monde keňské ministerstvo pro cestovní ruch.
 

V parku Amboseli u hranic s Tanzanií je půda tak vysušená, že se drolí pod nohama. Kam oko dohlédne ani trs trávy, na stromech se houpe posledních pár žlutých listů a podél cesty leží zdechliny zvířat.

"Poslední velký déšť jsme tu měli v prosinci 2021," říká strážce parku Josphat Wangigi Kagai. Kvůli nedostatku deště pošel i slon, kterého objevil masajský pastevec. Sedmileté zvíře ohlodávají dravci, zápach je všudypřítomný. "Dřív jsem nosil roušku, abych snesl zápach rozkládající se zdechliny. Teď už jsem zvyklý," říká Wangigi Kagai.

Uhynulá zvířata v posledních týdnech strážci parku nacházejí prakticky denně. K jejich nemilým povinnostem patří usekat slonům sekerou kly, aby se nedostaly do rukou pašerákům slonoviny. Suchem podle strážce nejvíce trpí zebry a antilopy, které nemají dost sil, aby došly k nejbližšímu zdroji vody. Studny navíc také vysychají.

"Nikdy jsem neviděl takové množství uhynulých zvířat. Než začalo tohle sucho, mohli jste v parku potkat stáda pasoucích se slonů. Dneska už je nenajdete," řekl masajský pastevec.

Park Amboseli zažil velké sucho v roce 2009, tehdy ve velkém umíraly slonice. Letos je ale situace jiná, hynou nejčastěji mláďata, uvedla Norah Njirainiová z organizace Trust for Elephants, která v parku zkoumá tlustokožce.

Zaměstnanci parků se snaží mírnit škody. V Amboseli nosí každé dva dny zvířatům seno. V parku Tsavo Est vyvrtali nové studny, kterými teče voda na povrch a zvířata se tak mohou napít. Podle odhadů meteorologů letošní období dešťů od října do prosince bude opět podprůměrné a nedostatečné, píše Le Monde.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

8.12.2022 11:59
a podobné je to v Amazonii, kde mizí nádherný prales, který nelze obnovit. Přemýšlejte ekologové, prosím, bojujte především proti suchu a za zalesnění, až potom, co vám zbydou peníze, za čistotu vzduchu, šedý vodík apod.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

8.12.2022 13:06 Reaguje na Honza Honza
U jiného článku ohledně Amazonie se diskutující shodli, že pokud by se na vykáceném pralese nic nedělo (žádné pastviny ani pole), tak by prales znovu narostl.
To jen tak na okraj postřeh z jiné diskuze.
Odpovědět
Pe

Petr

8.12.2022 13:20 Reaguje na Michal Uhrovič
Naroste, ale jako dlouho to potrvá a jak dlouho nebude fungovat vodní režim? A vrátí se tam všechny druhy, které tam žily předtím? Obnoví se to do původní podoby a funkčnosti?
A co když mezitím vykácí i další kus vedle?
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

8.12.2022 13:23 Reaguje na Petr
Tak to Vám pane bude muset vysvětlit nějaký místní diskutující odborník. Já to nejsem.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.12.2022 13:32 Reaguje na Petr
Zajímavé! v ČŠ byl požár opěvován jako div ne jako živá voda pro ekosystém, ale v Amazonii to má být tragédie? Tam i tam se z toho příroda zmátoží, jen výchozí pozice pro postumělý a přirozený ekosystém jsou diametrálně odlišné. Takže Lula by měl nakázat všechna nezákonně vypálená či vytěžená místa zalesnit, myslí-li to s ochranou vážně.
Odpovědět
Sl

Slovan

8.12.2022 21:41 Reaguje na Petr
On je to v té Amazonii (ale i jinde v tropech) celkem fofr.

Je na to nemálo studií, doporučuji např.: https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.aau3114

Odpovědět
MU

Michal Ukropec

8.12.2022 12:19
To je mi líto. V Tsavu bylo nádherně, a asi se tam už nikdy nepodívám. I lidé jsou tam skvělí. Na druhou stranu budou ekologističtí klimatisti jistě nadšení, jelikož tato megafauna ve velkém produkuje metan.
Odpovědět
Anyr

Anyr

8.12.2022 13:28 Reaguje na Michal Ukropec
Takže jsi svou cestou přispěl dílem k úmrtí těch zvířat? :) Bravo.

Ten nelogický, zlý rýpanec, že přirovnáš velké africké savce ke kravám, sloužícím k přežírání Západu, milostivě přecházím. :*
Jen doufám, že nemáš děti, kterým bys své myšlení předal. :/
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

8.12.2022 13:34 Reaguje na Anyr
Jen naokraj. Provoz vašeho počítače a jeho výroba, provoz serverů a jejich výroba, na kterých jede tento web, přispívají taky k úmrtí těch zvířat. Uvědomujete asi to?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

8.12.2022 14:00 Reaguje na Anyr
Vážený pane ekologisto. Bez cizineckého ruchu a příjmů z něho zaniknou tyto rezervace komplet. Jediný kdo chce vše živé zlikvidovat jsou pouze ekologisti. Ne nadarmo zde jeden z Vás, Ing. Jan Metzl, emeritní poradce lesů České republiky vyzývá k likvidaci veškeré zvěře v přírodě. A kdo ji chce vidět, ať si jde do ZOO, nebo chová doma. A co se týče skotu, konzumuji ho, jelikož je také tvůrcem chlévské mrvy, která tolik chybí naší půdě.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

8.12.2022 13:05
Zvířata odtud utéct nemůžou, lidi utečou. Sluníčkoví evropané tu nelegální migraci (oxymoron) zarazí na balkánu tím, že balkánci ty migranty postřílí. Ale evropani nic, ti jsou sluníčkoví, o ni migranty přijímají.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist