https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-nemecku-se-aktiviste-stretli-s-policii-u-visky-jez-ma-byt-znicena-kvuli-tezbe
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Německu se aktivisté střetli s policií u vísky, jež má být zničena kvůli těžbě

4.1.2023 01:05 | BERLÍN (ČTK)
Německá obec Lützerath před demolicí kvůli těžbě uhlí.
Německá obec Lützerath před demolicí kvůli těžbě uhlí.
Foto | Arne Müseler pro Dokumentation Garzweiler / Wikimeda Commons
Potyčky v pondělí propukly mezi policisty a demonstranty, kteří se snaží zabránit zbourání vesničky Lützerath v rýnském hnědouhelném revíru. Informuje o tom agentura DPA. Klimatičtí aktivisté házeli po strážcích pořádku dělbuchy, láhve a kameny a policie kvůli tomu proti nim zahájila trestní stíhání.
 

Protestující se původně ukryli za hořící barikádou, kterou postavili na příjezdu do Lützerathu. Policie ale barikádu odpoledne odklidila, stejně jako nástavbu nad příjezdovou silnicí. Z ní policisté sundávali demonstranty.

Přípravné práce na vyklizení vesnice jsou naplánovány na polovinu ledna, řekl policejní mluvčí.

Lützerath leží jihozápadně od Düsseldorfu a má ustoupit těžbě. Domy v této vesničce ale obývají aktivisté, kteří bojují za její záchranu. Úřady je vyzvaly, aby okupaci vesničky ukončili bez použití násilí.

"Uhlí pod Lützerathem musí zůstat v zemi," řekla Antje Bussbergová z iniciativy "Alle Dörfer Bleiben" (Všechny vesnice zůstanou). Aktivisté se snaží zabránit tomu, aby uhlí skončilo v elektrárnách a ty do ovzduší vypustily další tuny oxidu uhličitého přispívajícího k oteplování klimatu. Ale energetická skupina RWE trvá na tom, že uhlí z této oblasti je potřebné, aby "v době energetické krize bylo zajištěné zásobování elektráren". RWE dodala, že všichni původní obyvatelé Lützerath už opustili.

Loni v říjnu se německá spolková vláda, vláda Severního Porýní-Vestfálska, kde se těžařská oblast nachází, a RWE dohodly na uspíšení odklonu od uhlí do roku 2030. Součástí dohody bylo ale také vzhledem k energetické krizi prodloužení chodu rezervních uhelných elektráren do jara 2024. Tyto bloky měly být původně odpojeny ke konci roku 2022.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

4.1.2023 10:49
Možná je to docela krátkozraký přístup aktivistů.

Tady možná zachraní trochu emisí CO2 a způsobí problémy svým německým spoluobčanům, jinde na světě se otevře bez uzardění spousta nových uhelných dolů a elektráren....

Mně se ten stávající systém ochrany globálního klimatu jeví jako postavený na hlavu.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

4.1.2023 14:53
Ekologističtí aktivisté se zasadili o ukončení provozu jaderných elektráren, tak je nutný návrat k uhlí. A že útočí rachejtlema? Nic nového pod sluncem. To už umí i jejich migranští chráněnci. Ekologističtí aktivisté jsou jen takové nové komunisticko-fašistické bojůvky. To už tu také bylo. A jak to nakonec dopadlo, když se proti nim nezasahovalo, to je také známo.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist