V ochraně klimatu přinesl summit G7 zklamání, uvádí Financial Times
Summit se konal krátce poté, co Světová meteorologická organizace varovala před narůstající pravděpodobností, že oteplování globálního klimatu do pěti let dosáhne hranice 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální úrovní. Skupina zemí vedená Nizozemskem, Novým Zélandem a Chile zase v pátek G7 vyzvala, aby se postavila do čela snah o konec užívání fosilních paliv, které změnu klimatu pohání.
Lídři Spojených států, Kanady, Japonska, Německa, Francie, Británie a Itálie v sobotním společném prohlášení tématu věnují značný prostor, nestanovili však termín pro uzavření uhelných elektráren. Slíbili, že tento proces urychlí, a také se přihlásili k cíli "plně nebo převážně dekarbonizovaného" energetického sektoru do roku 2035.
Podle listu FT se proti stanovení lhůty pro uhelnou energetiku stavělo Japonsko, které je silně závislé na uhlí, ropě a plynu v důsledku havárie jaderné elektrárny ve Fukušimě v roce 2011. Deník si všímá, že prohlášení summitu zahrnuje také pasáž zdůrazňující přínos "zvýšených dodávek" zkapalněného zemního plynu.
Německé "trvání na větších veřejných investicích do plynu" a japonské odmítání zavrhnout uhlí "podkopávají vůdčí roli G7 v době, kdy je naléhavě potřebná", míní Alden Meyer z výzkumného ústavu E3G, který se specializuje na klimatické otázky. Kritika přichází také od aktivistických skupin, jako je Climate Action Network, která sdružuje stovky organizací. "Slabé závazky" přijaté na summitu skupina označila za nepřijatelné přehlížení "sílících varování od vědců po celém světě".
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Miroslav Vinkler
22.5.2023 06:05Odkaz :
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-profesor-smil-rozbiji-cesky-sen-zadna-jaderna-energie-tu-nebude-231268#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Michal Uhrovič
22.5.2023 12:05 Reaguje na Miroslav VinklerCo na to místní diskutující, kteří JE berou jako záchranu energetického systému?
Michal Uhrovič
22.5.2023 12:19 Reaguje na Michal UhrovičJe třeba řešit úplně jiné věci a ty se neřeší.
Břetislav Machaček
23.5.2023 09:29 Reaguje na Michal Uhrovičodvahy každé z vlád o stavbě JE rozhodnout. U "snědeného
krámu" to je pouze o půjčce ručené státem a výběru takového dodavatele, aby nenaštvali četníka planety Země. Takže buď
A a nebo A s účastí B, ale B,C, nepřichází vůbec k úvaze.
No a na A se bude čekat, až bude mít volné kapacity na jeden
blok. Zadat mu bloky čtyři, tak bychom se na řadu dostali
možná dříve. Volné finance se rozmrhají na dotované nesmysly
a výsledkem bude nedostatek stabilního příkonu.
Pavel Hanzl
30.5.2023 07:39 Reaguje na Břetislav Machačekvaber
22.5.2023 09:07nějaké životní prostředí je nezajímá ,to se jen předhodilo plebsu jak odvrátit pozornost od jejich odporné politky a snahy vládnout světu