https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ochrane-klimatu-prinesl-summit-g7-zklamani-uvadi-financial-times
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V ochraně klimatu přinesl summit G7 zklamání, uvádí Financial Times

22.5.2023 01:43 | HIROŠIMA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Skupina bohatých ekonomik G7 čelí kritice od klimatických expertů a aktivistů poté, co na víkendovém summitu v japonské Hirošimě lídři nepřijali přísnější závazky ohledně odklonu od fosilních paliv v energetice. Napsal to deník Financial Times (FT). Německo a Japonsko podle něj uspěly ve snaze ponechat prostor pro využívání plynu, respektive uhlí.
 

Summit se konal krátce poté, co Světová meteorologická organizace varovala před narůstající pravděpodobností, že oteplování globálního klimatu do pěti let dosáhne hranice 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální úrovní. Skupina zemí vedená Nizozemskem, Novým Zélandem a Chile zase v pátek G7 vyzvala, aby se postavila do čela snah o konec užívání fosilních paliv, které změnu klimatu pohání.

Lídři Spojených států, Kanady, Japonska, Německa, Francie, Británie a Itálie v sobotním společném prohlášení tématu věnují značný prostor, nestanovili však termín pro uzavření uhelných elektráren. Slíbili, že tento proces urychlí, a také se přihlásili k cíli "plně nebo převážně dekarbonizovaného" energetického sektoru do roku 2035.

Podle listu FT se proti stanovení lhůty pro uhelnou energetiku stavělo Japonsko, které je silně závislé na uhlí, ropě a plynu v důsledku havárie jaderné elektrárny ve Fukušimě v roce 2011. Deník si všímá, že prohlášení summitu zahrnuje také pasáž zdůrazňující přínos "zvýšených dodávek" zkapalněného zemního plynu.

Německé "trvání na větších veřejných investicích do plynu" a japonské odmítání zavrhnout uhlí "podkopávají vůdčí roli G7 v době, kdy je naléhavě potřebná", míní Alden Meyer z výzkumného ústavu E3G, který se specializuje na klimatické otázky. Kritika přichází také od aktivistických skupin, jako je Climate Action Network, která sdružuje stovky organizací. "Slabé závazky" přijaté na summitu skupina označila za nepřijatelné přehlížení "sílících varování od vědců po celém světě".


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.5.2023 06:05
„Všechno, co Evropa pro rychlou dekarbonizaci zatím udělala, nemá žádnou cenu, co se týče klimatu,“ říká profesor Václav Smil.

Odkaz :
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-profesor-smil-rozbiji-cesky-sen-zadna-jaderna-energie-tu-nebude-231268#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.5.2023 06:51 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

22.5.2023 12:05 Reaguje na Miroslav Vinkler
pan profesor i říká, že JE je passe a žádné nové reaktory nebudou. Je to jen pohádka.
Co na to místní diskutující, kteří JE berou jako záchranu energetického systému?
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

22.5.2023 12:19 Reaguje na Michal Uhrovič
jinak defakto pan profesor říká, že to co se děje pod názvem GreenDeal je jen hra na lidi a obří byznys, který nemá s ochranou klimatu co dělat.
Je třeba řešit úplně jiné věci a ty se neřeší.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.5.2023 07:40 Reaguje na Michal Uhrovič
Jenže tam jaksi nemá, jaké.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.5.2023 09:29 Reaguje na Michal Uhrovič
V tom má profesor pravdu, ale hlavní jsou finance a absence
odvahy každé z vlád o stavbě JE rozhodnout. U "snědeného
krámu" to je pouze o půjčce ručené státem a výběru takového dodavatele, aby nenaštvali četníka planety Země. Takže buď
A a nebo A s účastí B, ale B,C, nepřichází vůbec k úvaze.
No a na A se bude čekat, až bude mít volné kapacity na jeden
blok. Zadat mu bloky čtyři, tak bychom se na řadu dostali
možná dříve. Volné finance se rozmrhají na dotované nesmysly
a výsledkem bude nedostatek stabilního příkonu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.5.2023 07:39 Reaguje na Břetislav Machaček
Vy jste dnes chytil mudrlantskou náladu, že? Kolik a jakých bloků můžeme, nebo nemůžeme postavit, bych nechal na povolanější.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

22.5.2023 08:30
Když už ani slibovat nejsou ochotni...
Odpovědět
va

vaber

22.5.2023 09:07
místo mírových snah stále udržují válku a budou dál udržovat, nejen v Evropě,
nějaké životní prostředí je nezajímá ,to se jen předhodilo plebsu jak odvrátit pozornost od jejich odporné politky a snahy vládnout světu
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.5.2023 07:37 Reaguje na vaber
Pouze jste neráčil uvést, o kom píšete, což je vždy základ každého sdělení. A rozumově slabší jedinci by si mohli třeba myslet, že cha cha o Američanech! Já vím, je to evidentní pitomost, ale styl textu tomu nahrává.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist