V Olomouci začaly Ekologické dny, nabídnou výstavy, debaty i Ekojarmark
Letošní EDO nesou podtitul Originál. Hlavní program tohoto týdne je naplánován od pátku v prostorách nízkoenergetického domu Sluňákova v Horce nad Moravou, kam zamíří přední osobnosti přírodních i společenských vědních oborů. Probírat budou například to, co je v přírodě a ve společnosti původní a kdy jde o imitaci. "Na tyto a mnohé další otázky bude po tři dny hledat odpovědi více než dvacet významných českých vědců a myslitelů, mezi nimi například Václav Bělohradský, Jiří Přibáň, Stanislav Komárek, Milena Bartlová, Daniel Prokop, David Storch nebo Jan Zrzavý," sdělil ČTK ředitel Sluňákova Michal Bartoš. Do hledání odpovědí se mohou zapojit po přednáškách i diváci a to prostřednictvím veřejných diskusí.
Druhým vrcholem přehlídky bude Ekojarmark, který se příští sobotu uskuteční rovněž v areálu Sluňákova. "Po celý den bude na hlavním pódiu i vedlejších scénách znít hudba v podání Moniky Načevy, Mirka Kemela, Pavla Fajta, skupin Jablkoň, Progress 2, a mnoha dalších muzikantů a multižánrových umělců. Kromě toho se děti i dospělí mohou těšit na divadelní představení, science show, swingovou tančírnu, mykologickou poradnu, a nejrůznější zábavné a poučné zastavení," doplnili zástupci Sluňákova.
Program EDO doplňují komentované výlety do krajiny. Lidé mohou navštívit málo známé atrakce Hané, vrchnostenskou zahradu pod hradem Pernštejn, nebo Kunětickou horu, Pardubice a krajinu na soutoku Labe a Chrudimky. Připravena je také výstava fotografií olomouckého sběratele děl art brut Pavla Konečného, výtvarnice Lenka Falušiová povede pro přihlášené workshop s názvem Příroda perokresbou a hudebník Pavel Fajt má kromě koncertu v Rajské zahradě v plánu i bubenický workshop s Věrou Trávníčkovou. Více informací o programu zájemci najdou na www.slunakov.cz.
Akci pořádá Sluňákov - centrum ekologických aktivit města Olomouce, které vzniklo v roce 1992. Aktivity v oblasti neformálního vzdělávání pro školy či veřejnost nabízí v moderním nízkoenergetickém domu na okraji Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví v Horce nad Moravou. Dům obklopuje přírodní galerie s názvem Dům přírody Litovelského Pomoraví, která byla vybudována v roce 2014 za 63 milionů korun.
reklama