V olomoucké zoo se narodilo osmé mládě binturonga
Mládě binturonga se narodilo na konci ledna a ošetřovatelé podle Břečkové dlouhou dobu netušili, že v porodním boxu samička pečuje o dva novorozence. Dělníci totiž opravovali přilehlý pavilon šelem, takže ošetřovatelé ubikaci s rodinkou binturongů moc často nenavštěvovali, aby šelmám dopřáli co největší soukromí.
"Chování rodinky bylo pod bedlivým dohledem a v neděli bylo příjemným překvapením, když se ukázalo, že mláďata jsou dvě. Jedno však špatně pilo a po několika dnech uhynulo. Druhé, neposednou holčičku, se podařilo úspěšně odchovat," podotkla Břečková.
V olomoucké zoo můžou návštěvníci vidět binturongy od roku 1990, kdy se postupně narodila tři mláďata. "Od roku 1998 byla snaha sestavit nový chovný pár, úspěch se dostavil až s nynějším párem, který přivedl na svět své první mládě v roce 2012 a odchovy se začaly opět dařit. Nynější samička je jejich pátým potomkem," řekla Břečková.
Binturong je největší cibetkovitá šelma pocházející z Asie. "V zajetí je chováno zhruba 250 kusů. V zoologických zahradách nejsou chováni často hlavně kvůli převažující noční aktivitě a nesnadnému rozmnožování," řekla Břečková.
Binturong má zajímavé vzezření, pro které se vžil anglický název bearcat - medvědokočka, a vyniká skvělým lezeckým umění. "Má pro šelmy vzácný chápavý ocas, který mu ve větvích dodává jistotu. Může viset podobně jako lenochod nebo lézt hlavou dolů. Spí na stromě obkročmo s končetinami visícími volně dolů, ale ocasem pevně omotaným kolem větve," dodala Břečková.
Svatokopecká zoo patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Olomouckém kraji. Návštěvnost jí předloni po předchozím poklesu vzrostla. Branami zoo v roce 2014 prošlo 356.909 návštěvníků, což je bezmála o 36.000 lidí více než o rok dřív. Údaje o loňské návštěvnosti zatím nebyly zveřejněny.
reklama