https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-pardubickem-kraji-pribyva-mist-kde-chteji-investori-stavet-vetrne-elektrarny
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Pardubickém kraji přibývá míst, kde chtějí investoři stavět větrné elektrárny

1.11.2024 12:05 | ÚSTÍ NAD ORLICÍ (ČTK)
Větrná elektrárna
Větrná elektrárna
Foto | EssjayNZ / Flickr
V Pardubickém kraji přibývá míst, kde chtějí investoři vybudovat větrné elektrárny. Vhodné podmínky k tomu jsou zvláště na Svitavsku a Orlickoústecku. Například společnost PV Consulting si vytipovala lokalitu mezi Horním Houžovcem a Skuhrovem u Ústí nad Orlicí, k záměru organizuje veřejné projednání 6. listopadu v prostorách komunitního centra Knapovec. Další větrné elektrárny chce v regionu postavit společnost ČEZ Obnovitelné zdroje nebo firma Micronix Group SE.
 
Mezi Horním Houžovcem a Skuhrovem by měly stát jeden až dva větrníky, každý s instalovaným výkonem čtyři až šest megawattů (MW). Nejdříve bude nutné změnit územní plány, dokončení výstavby firma předpokládá za čtyři až pět let. Investor nabízí, že bude elektřinu přednostně dodávat městu a jeho organizacím za dlouhodobě stabilní a výhodnou cenu a také 150.000 korun za každou instalovanou MW výkonu po dobu 25 let. Ústí se může stát i spoluinvestorem projektu.

Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje si vytipovala vhodné lokality pro výstavbu větrných elektráren v katastrech deseti obcí na Svitavsku. Podle průzkumu, který se ve vesnicích vloni uskutečnil, obyvatelé s jejich případnou výstavbou většinou souhlasí. Firma obcím nabízí podíl na zisku z výroby, pravidelné roční platby a další benefity. Chce vybudovat deset až 20 větrných elektráren, stát by mohly u Dětřichova, Hradce nad Svitavou, Kamenné Horky, Koclířova, Opatova, Opatovce, Pohledů, Radiměře, Skleného, Svitav a Vendolí. Zastupitelé některých obcí, například Dětřichova, už spolupráci při výstavbě elektráren schválili, jinde pořádají ankety mezi obyvateli, jejichž výsledky poslouží jako podklad při rozhodování zastupitelů.

Mladá fronta Dnes uvedla, že obce Čistá, Janov, Karle a Trstěnice na Svitavsku se rozhodly při jednání se soukromou firmou Micronix Group SE spojit, což by jim i obyvatelům mohlo přinést značné výhody. Záměr s deseti větrnými elektrárnami byl obyvatelům obcí představen minulý týden v kulturním domě v Čisté. Každá obec má inkasovat jeden milion korun ročně za každou z dostavěných elektráren po dobu 25 let, částka bude každoročně valorizována o výši inflace. Pokud radnice spolupráci s firmou schválí, investor slibuje, že kromě finanční kompenzace pro obce se na stejnou dobu zavazuje každé domácnosti poskytnout dvě megawatthodiny silové elektrické energie za jeden haléř za kilowatthodinu.

O výstavbu větrných elektráren na Svitavsku, Orlickoústecku a Chrudimsku mají zájem i další firmy. Obyvatelé Krouny na Chrudimsku v referendu s výstavbou větrné elektrárny na svém katastru souhlasili. Plánovaný větrník má mít výkon až 6,5 megawattu. Firma PV Consulting za to nabídla Krouně ročně do obecní pokladny 1,95 milionu korun. Zároveň přislíbila, že bude obyvatelům poskytovat levnější elektřinu, v průměru by měli ročně uspořit 11.600 korun oproti současným účtům. Nabídka je na 20 let. Příznivý byl i výsledek plebiscitu v Anenské Studánce na Orlickoústecku, kde chce vyrábět energii z větru společnost NOHO Energy. Pro obec by to znamenalo dlouhodobé benefity. U obce již několik větrníků stojí, před 15 lety je tam vybudovala společnost S&M CZ.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KV

Karel Valenta

2.11.2024 18:54
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-pardubickem-kraji-pribyva-mist-kde-chteji-investori-stavet-vetrne-elektrarny
Dle tohoto judikátu pak bude možné v okolí těchto obcí postavit další desítky větrných elektráren, krajinný ráz již bude zničený a občané okolních obcí budou mít jen malou šanci bránit jejich výstavbě :
„Veřejný zájem na ochraně přírodních hodnot, kulturně-historických hodnot a krajinářsky cenných oblastí nebude mít stejnou váhu v územích, kde už jsou větrné elektrárny v provozu, jako v územích, která jsou jakoukoliv činností netknutá. Když už na místě nějaká větrná elektrárna je, tak rozhodně ta oblast nemůže být stejně regulována, jako oblasti, kde zatím nic takového nestojí a z pohledu krajinného rázu krajina není ještě žádným způsobem dotčena“ vysvětlila Lenka Bursíková.
https://www.ceska-justice.cz/2024/01/jak-se-vyznat-v-regulacich-pri-stavbe-elektraren-soudkyne-bursikova-predstavila-judikaturu/

Větrné elektrárny jsou rakovinou krajiny a pokud budou již někde postavené, tak jejich další metastáze do krajiny je dle výše uvedeného nevyhnutelná !

Ani investory slibovaná levnější silová elektřina nemusí být pro občany výhodná, protože s postupným snižováním silové složky ceny elektřiny bude docházet k přesunu ceny do oblasti distribučních poplatků:
https://oenergetice.cz/prenos-elektriny/ceps-vydava-maf-cz-2023-analyzuje-zdrojovou-primerenost-do-roku-2040
Občané obcí jsou lákáni na levnou silovou energii z větrníků, ale v praxi dojde k tomu, že do jedné kapsy jim strčí korunu, ale z druhé jim ji hned vytáhnou. Jejich „bonusem“ bude jen industrializovaná zavětrníkovaná krajina všude kolem obcí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.11.2024 07:38 Reaguje na Karel Valenta
A tohle je jeden z důvodů, proč zaostáváme nejen v energetice a za pár let se staneme čistým dovozem, proto máme taky jedny z nejvyšších cen proudu. Naše krajina je do značné míry zničena mohutným prodrátováním a sloupy vzdušných el. vedení a větřáky jí už moc neublíží. Samozřejmě je potřeba nestavět ve chráněných lokalitách, tohle taky nikdo nechce. Rakušáci mají z VE už skoro 10% spotřebované elektřiny a to mají vrtule koncentrované hlavně na rovinách Dolních Rakous, kde žádná krajinná panoramata stejně nejsou. Takové betonové obilní silo je daleko větší dominanta než série vrtulí.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

3.11.2024 09:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Zase blábolíte Hanzle.
Výstavba VtE nebude mít vliv na snížení ceny proudu.
Zajděte si k očnímu lékaři. Obilné silo rozhodně není daleko větší dominanta než série vrtulí.
Pohled na krajinu posetou desítkami VtE v Rakousku je děsivý.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.11.2024 11:22 Reaguje na Jaroslav Studnička
Pohled na okolí Sokolnic, kde je rozvodna, nebo Dukovan, kde se ježí sloupy VN, je ještě horší. A my budeme kupovat, bo uhláky řachnou. A jakou el. budeme teda kupovat? Levnější z OZE, že?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

3.11.2024 11:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Psal jste o obilném silu, tak hned neodvádějte pozornost na rozvodny.
Mimochodem, myslíte, že nové VtE nepotřebují rozvodny? Viz např. nově stavěná rozvodna nedaleko exitu 11 na A5 v Rakousku.
Elektřinu budeme kupovat takovou, která v té době bude dostupná na burze.
Jen vás ujišťuji, že nová výstavba VtE v ČR nebude mít vliv na snížení aktuálních cen el. energie, tak jak jste psal v příspěvku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.11.2024 15:38 Reaguje na Jaroslav Studnička
Sil je jen pár, ale prodrátovaná je celá naše krajina. I v místech, kde se žádná VE stavět nebude. Neviděl jsem jedinou VE, která by byla připojena vzdušným vedením, ani FVE. Zato kolem Dukovan je to nářez.
Žádná VE nebude mít samozřejmě vliv na cenu, to je běh na dlouhou trať a Západ běží už dost dlouho, kdežto my se pořád motáme na startu.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

3.11.2024 09:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzl opět jste nezklamal. Viděl jste snad někde vedení vysokého napětí o výšce 250 m ? Nebo „park“ několika obilních sil o této výšce někde na hřebenu hor ? Navíc větrníky se občas točí a tak upoutávají pozornost více než statický objekt.
O tom, kam to dotáhli s OZE v „zelené pevnosti“ Utrecht se můžete dočíst zde :
https://www.autoforum.cz/zivot-ridice/nizozemska-elektricka-sit-se-dale-hrouti-v-utrechtu-nabijeni-aut-omezili-mozna-ho-zakazou-nebo-vykazou-z-mesta-elektromobily/
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.11.2024 11:30 Reaguje na Karel Valenta
Tak vysoké vrtule se staví jen na moři a co komu upoutává pohled, je zcela iluzorní, mě upoutá hlavně hezká děvčica.
Ta krize je důsledkem velmi rychlého rozvoje hlavně elmobility (to nám fakt nehrozí) a je to zcela jeho logický důsledek. Je to samozřejmě průvodní jev každého rozvoje. Je to technicky řešitelné a předpokládám, že to vyřešené dávno mají - ten článek je někdy z dubna.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

5.11.2024 14:23
Tak hlavním problémem je, že informace se veřejnost dozvídá pouze korporátní propagandy a zastánci zaplacení krajiny větrníky, nemají v podstatě žádné informace, kak celý tenhle GREEN tunel funguje.
1. Vše je hrazeno z přerozdělených daní pracujících (korporace "daní" v daňových rájích) zvaných eurodotace
2. Dotační strop je v přepočtu 650mil.Kč na jeden projekt !!!
3. O dotace nemůže zažádat nikdo jiný než soukromá firma (byť byla nově vytvořena a má základní kapitál 1000Kč...viz aktuální kauzy v některých obcích)
4. Většina komponent je vyráběná německými korporacemi, tzn. jedná se o další odklonění daní k obohacení zahraničních firem (které na území ČR/EU nepodvádějí žádné daně !!!)
5. Udržitelnost projektu a hlavně jeho smysluplnost (cena/výkon) NENÍ SOUČÁSTÍ zpracování projektu a podmínkou přidělení dotace !!!
Odpovědět
JO

Jarka O.

6.11.2024 13:25 Reaguje na Pavel Karel
Aha, „Číňani“.Od začátku bylo jasné, že tyto firmy klidně zničí krajinu všude, kde jim to ohlouplí lidé dovolí, reklamu jim dělá tuším bursík. Pohled na nemcekou a rakouskou krajinu je smutný. Na Idnes byl tento clánek:
Švédsko nepovolí stavbu nových větrných farem. Obává se útoků z Ruska - iDNES.cz
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist