https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-polsku-potvrdili-prvni-pripad-nemoci-covid-19-u-norka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Polsku potvrdili první případ nemoci covid-19 u norka

4.2.2021 00:53 | VARŠAVA (ČTK)
Polské ministerstvo zemědělství sdělilo, že nakažený norek se vyskytl v městečku Kartuzy na severu Polska. Ilustrační foto
Polské ministerstvo zemědělství sdělilo, že nakažený norek se vyskytl v městečku Kartuzy na severu Polska. Ilustrační foto
V Polsku byl o víkendu oficiálně potvrzen první případ výskytu nemoci covid-19 u norka. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. Zpráva podle agentury Reuters vyvolala mezi chovateli na více než 350 kožešinových farmách v zemi obavy, že bude nařízeno vybíjení zvířat. O možné nákaze u osmi norků na jiné polské farmě ale hovořili gdaňští vědci už koncem listopadu.
 

Úřady několika zemí už k likvidaci norků přistoupily ve snaze odvrátit šíření nových mutací koronaviru SARS-CoV-2, který chorobu covid-19 způsobuje, a zabránit jejich přenosu na lidi.

Polské ministerstvo zemědělství sdělilo, že nakažený norek se vyskytl v městečku Kartuzy na severu Polska. "Doufám, že se jedná o jediný případ, i když musíme přijmout všechna opatření, abychom omezili možnost přenosu tohoto viru," řekl rozhlasové stanici Radio Gdaňsk náměstek ministra zdravotnictví Waldemar Kraska. Dodal, že na postižené farmě bude nutné vybít všechna zvířata.

Dánsko, které je hlavním vývozcem norčích kožešin na světě, v listopadu nařídilo likvidaci všech 17 milionů norků chovaných v zemi. Objevila se u nich totiž mutace koronaviru, která se přenesla i na lidi a vykazovala menší citlivost na protilátky. Od letoška je chov norků v Dánsku zcela zakázán. Nedávno vláda oznámila, že chovatelům za to vyplatí kompenzace v celkové výši 19 miliard dánských korun (přes 66 miliard Kč).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

4.2.2021 08:56
Jsem zvědav, zda Poláci podlehnou hysterii ze Západu a budou celé farmy vybíjet.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist