https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-praze-zacala-stavba-vzdelavaciho-centra-o-vodarenstvi.navstevnici-si-budou-moci-vyzkouset-i-praci-dispecera
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Praze začala stavba vzdělávacího centra o vodárenství. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet i práci dispečera

7.12.2024 00:25 | PRAHA (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
V areálu bývalé Vinohradské vodárny v Praze 10 začala výstavba interaktivního vzdělávacího centra Hydropolis. Návštěvníky formou her seznámí s cestou vody z podzemí do vodovodních kohoutků. Hotovo má být jaře 2027.
 
"Současné moderní expozice stojí na zážitku. Už to není o tom, na něco si sáhnout, něco si přečíst. Půjde o kombinaci moderních technologií, herních prvků a dispečerské části. Když děti něco udělají na modelu v tabletu, tak se to stane v realizační části ve vodojemu. Uvidí například, že když do systému pustí moc vody, začne někde unikat," popsal ředitel PVS Pavel Válek.

Příprava expozic podle něho zabrala pět let a podílely se na ní i různé vědecké organizace. "Projeli jsme všechna podobná centra v Česku i zahraničí. Dlouho jsme diskutovali, které technologie použít. Shodli jsme se, že například brýle pro virtuální realitu nejsou zážitek. Ty si můžete koupit, nahrát software a zůstat doma. Připravili jsme v podstatě moderní science centrum," řekl ředitel PVS.

Vodárna je od roku 1991 technickou kulturní památkou. Počítá se proto s její rekonstrukcí, nikoliv demolicí a novostavbou. V areálu se nacházejí dva podzemní vodojemy, které jsou odstavené od 70. let minulého století. Jeden bude přestavěn na expozici, druhý opraven a znovu zapojen do vodárenského systému. V přízemí vznikne také kavárna a přednáškový sál. Další vzdělávací panely budou umístěny do sedmipatrové vodárenské věže. Na jejím vrcholu se otevře veřejnosti přístupná vyhlídka. Venku se počítá s vodním parkem.

Dopoledne bude centrum sloužit školám a školkám. Učitelé si budou moci předem z webu stáhnout poklady podle věku dětí a podle toho, co s nimi chtějí vidět.

Obdobné centrum plánuje PVK v bubenečské historické čistírně odpadních vod. "Naše idea je vytvořit tam Energopolis a představit lidem, jakým způsobem jsme schopni využívat obnovitelné zdroje energie. Je to impozantní technická památka, dole vybavená parními stroji, kterými se čistilo do roku 1967. Mohli bychom ukázat rozdíl v technologických postupech od 19. do 21. století," vysvětlil Válek.

O stavbě tohoto centra ještě nebylo rozhodnuto. PVS chce podle svého ředitele zahájit debatu o projektu a nabízí financování po roce 2028.

Vinohradská vodárna byla postavena v roce 1882 k zásobování města Královské Vinohrady vodou. Náklady na její přestavbu na Hydropolis si rozdělí firmy tak, že PVS zaplatí stavební práce za zhruba 350 milionů korun, Veolia prostřednictvím PVK uhradí vznik expoziční části za přibližně 100 milionů korun.

Distribuci vody mají v metropoli na starosti PVK, vodovodní síť má firma do roku 2028 pronajatou od PVS. Po roce 2028, kdy skončí nájemní smlouva mezi PVK a PVS, Praha odkoupí zbylý podíl v PVK a stane se jediným vlastníkem firmy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist