V pražské botanické zahradě začíná výstava bonsají
Bonsaje, které budí dojem zmenšeného stromu, jsou hodnocené mimo jiné i podle stáří. "Mezi nejstarší vystavené rostliny se řadí bonsaje pana Valucha z Bonsai musea Isabelia ve Starém Městě u Uherského Hradiště i stromy ze sbírek botanické zahrady převážně získané v Číně, z nichž některé jsou staré i přes 100 let," uvedl kurátor Miroslav Horský. Velice obdivované jsou bonsaje, které jsou při výstavě rozkvetlé. Mezi ně patří například Bougainvillea glabra, která v roce 2011 získala první cenu na celostátní výstavě České bonsajové asociace v Plzni.
Jedinečnost výstavy dotváří genius loci vybraného místa. "Jak jinak prezentovat dokonalé bonsaje než na pozadí rozkvetlé Japonské zahrady," uvedl pověřený ředitel botanické zahrady Bohumil Černý. Neopakovatelnou atmosféru zažijí návštěvníci 12. a 19. května, kdy se uskuteční noční komentovaná procházka výstavou. Japonská zahrada, která je na ploše 0,67 hektaru, byla otevřena v roce 1997. Výstava má záštitu japonského velvyslanectví a spolupracuje na ní Česko-japonská společnost.
Součástí výstavy je i doprovodný program pro malé i velké. Návštěvníci si mohou vyzkoušet asijská cvičení, skládání origami nebo psaní japonské kaligrafie. V sobotu na výstavě vystoupí brněnské divadlo Kjógenu, v neděli budou zájemci sledovat ukázku tradičního čajového obřadu. V sobotu 19. května je na programu ukázka japonského šermu a poslední den výstavy zazní bubny skupiny Wadaiko yosa-yosa. Připravené jsou také speciality japonské kuchyně. Obdivovatelé bonsají mohou v botanické zahradě rostliny i zakoupit. Zájemci získají rady o pěstování bonsají ode dvou sběratelů.
reklama