V pražské zoologické zahradě jsou nově k vidění dva varani Salvadoriovi

Tento druh plaza je často považován za nejdelší ještěry světa. "Svou délkou by mohli překonat i varany komodské, avšak proporce těchto štíhlých stromových ještěrů s velice dlouhým ocasem výrazně snižují dojem z jejich mohutnosti," uvedl Velenský. "Tradovaných 470 centimetrů se zatím navíc nepodařilo spolehlivě doložit a než se tak stane, spokojíme se při uvádění jejich délky se skromnějšími, i když stejně impozantními 250 centimetry," dodal.
Tito ještěři mají mohutnou hlavu se silnými čelistmi, osazenými dlouhými zuby. Jejich štíhlá těla zdobí výrazný černožlutý vzor. Nejvýraznější je u nich velmi dlouhý ocas. Varani Salvadoriovi tráví většinu života v korunách stromů, kde se hbitě pohybují. Na kořist číhají mezi větvemi, loví především menší savce a ptáky, ale nepohrdnou ani mršinami nebo ptačími vejci. Aktivní jsou ve dne, a návštěvníci je tak mohou přes den snadno pozorovat.
Přestože varan Salvadoriův není považován za ohrožený druh, jeho populace čelí hrozbám spojeným s ničením deštných lesů a rozšiřováním plantáží na Nové Guineji. Dalším rizikovým faktorem je lov pro maso a ilegální obchod se zvířaty. V zoologických zahradách se podle Maška tento druh stále vyskytuje spíše vzácně, a proto chov v lidské péči přispívá vedle ochrany také k lepšímu poznání tohoto druhu.
Obnovení chovu varana Salvadoriova v pražské zoo je součástí plánu poradní skupiny pro plazy Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (RTAG EAZA) na vybudování životaschopné evropské populace tohoto druhu.
reklama