https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-prazske-zoologicke-zahrade-jsou-nove-k-videni-dva-varani-salvadoriovi
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V pražské zoologické zahradě jsou nově k vidění dva varani Salvadoriovi

13.4.2025 17:02 | PRAHA (ČTK)
Varani Salvadoriovi jsou často považováni za nejdelší ještěry světa.
Varani Salvadoriovi jsou často považováni za nejdelší ještěry světa.
Foto | Petr Hamerník / Zoo Praha
V pražské zoologické zahradě mohou lidé nově vidět varany Salvadoriovy. Roční pár je v expozici v Pavilonu velkých želv, kterou dosud obývali dospívající varani komodští. Do Praha dvě mláďata varanů dorazila ze zoo Henryho Doorlyho v americké Omaze. ČTK o tom informoval mluvčí zoo Filip Mašek. Varani Salvadoriovi jsou často považováni za nejdelší ještěry světa.
 
"V amerických chovech jsou varani Salvadoriovi častější než v těch evropských. Příchod mladých jedinců ze Spojených států je vítaným a důležitým oživením genetiky místních jedinců v lidské péči," uvedl kurátor plazů Petr Velenský. Pár, který se jmenuje Salva a Dorian, pochází z USA. Následně varani dorazili do španělské Fuengiroly, kde byli v evropské karanténě, a až pak putovali do Prahy.

Tento druh plaza je často považován za nejdelší ještěry světa. "Svou délkou by mohli překonat i varany komodské, avšak proporce těchto štíhlých stromových ještěrů s velice dlouhým ocasem výrazně snižují dojem z jejich mohutnosti," uvedl Velenský. "Tradovaných 470 centimetrů se zatím navíc nepodařilo spolehlivě doložit a než se tak stane, spokojíme se při uvádění jejich délky se skromnějšími, i když stejně impozantními 250 centimetry," dodal.

Tito ještěři mají mohutnou hlavu se silnými čelistmi, osazenými dlouhými zuby. Jejich štíhlá těla zdobí výrazný černožlutý vzor. Nejvýraznější je u nich velmi dlouhý ocas. Varani Salvadoriovi tráví většinu života v korunách stromů, kde se hbitě pohybují. Na kořist číhají mezi větvemi, loví především menší savce a ptáky, ale nepohrdnou ani mršinami nebo ptačími vejci. Aktivní jsou ve dne, a návštěvníci je tak mohou přes den snadno pozorovat.

Přestože varan Salvadoriův není považován za ohrožený druh, jeho populace čelí hrozbám spojeným s ničením deštných lesů a rozšiřováním plantáží na Nové Guineji. Dalším rizikovým faktorem je lov pro maso a ilegální obchod se zvířaty. V zoologických zahradách se podle Maška tento druh stále vyskytuje spíše vzácně, a proto chov v lidské péči přispívá vedle ochrany také k lepšímu poznání tohoto druhu.

Obnovení chovu varana Salvadoriova v pražské zoo je součástí plánu poradní skupiny pro plazy Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (RTAG EAZA) na vybudování životaschopné evropské populace tohoto druhu.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist