https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-rakovnickem-bazenu-instaluji-zarizeni-pro-recyklaci-vody-usetri-milion-rocne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V rakovnickém bazénu instalují zařízení pro recyklaci vody, ušetří milion ročně

17.11.2022 00:18 | RAKOVNÍK (ČTK)
ová technologie pro recyklaci vody z pískových filtrů umožní čištění již použité vody, kterou dříve muselo město kvůli hygienickým normám vypouštět do kanalizace a nahradit ji novou. Ilustrační foto
ová technologie pro recyklaci vody z pískových filtrů umožní čištění již použité vody, kterou dříve muselo město kvůli hygienickým normám vypouštět do kanalizace a nahradit ji novou. Ilustrační foto
Foto | Lavi Perchik / Unsplash
V rakovnickém krytém bazénu nyní instalují zařízení pro recyklaci vody za čtyři miliony korun. Na provozních nákladech bazénu ušetří zhruba jeden milion korun ročně. V provozu by mělo být v prosinci, řekl ČTK starosta Rakovníka Luděk Štíbr (ODS).
 

Nová technologie pro recyklaci vody z pískových filtrů umožní čištění již použité vody, kterou dříve muselo město kvůli hygienickým normám vypouštět do kanalizace a nahradit ji novou. Teď vyčištění vody na kvalitu pitné zajistí ozon, který vše ve vodě rozloží na základní částice, které je pak možné jednoduše odfiltrovat. "Ušetříme nejenom za vodné stočné, ale také za energii na nahřívání vody do bazénu," uvedl starosta. Při novém způsobu čištění totiž voda ztratí teplotu jen minimálně. Přístroje už jsou zabudované, zbývá je ještě zprovoznit. Jejich spuštění si podle Štíbra žádnou odstávku provozu nevyžádá.

Akvapark byl kompletně opraven a modernizován v letech 2018 a 2019. Letošní roční příspěvek města na jeho provoz včetně energií činí přibližně 13 milionů korun, příští rok to bude vzhledem k nárůstu cen energií podle předpokladů kolem 20 milionů korun. Na střeše bazénu by v budoucnu mohly být solární panely, které by také měly pomoci snížit provozní náklady. Město aktuálně prověřuje rozsah použitelné plochy a oslovilo firmu kvůli zpracování projektu a vyřízení dotace.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist