https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-sasku-zaznamenali-poprve-vyskyt-invazniho-druhu-komara-tygrovaneho
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Sasku zaznamenali poprvé výskyt invazního druhu komára tygrovaného

27.9.2024 18:04 (ČTK)
Komár tygrovaný (Aedes albopictus) je původem z Asie. Přenáší na člověka některé nebezpečné nemoci — horečku dengue, žlutou zimnici a další.
Komár tygrovaný (Aedes albopictus) je původem z Asie. Přenáší na člověka některé nebezpečné nemoci — horečku dengue, žlutou zimnici a další.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | James Gathany / CDC / Wikimedia Commons
V Sasku zaznamenali poprvé výskyt invazního druhu komára tygrovaného, který přenáší na člověka viry horečky dengue a chikungunya, žluté zimnice či ziky. Informovalo o tom dnes místní ministerstvo sociálních věcí, které má na starosti i zdravotnictví. V Česku výskyt tohoto druhu komára odborníci pozorují na jižní Moravě už od roku 2012, později ho zaznamenali i v jižních a středních Čechách. U severních hranic Česka byla jeho přítomnost nyní potvrzena poprvé; v Polsku totiž výskyt komára tygrovaného prokázán nebyl.
 
Jedince druhu latinsky nazývaného Aedes albopictus odborníci nalezli v Drážďanech. Saské ministerstvo obyvatele vyzvalo, aby pomohli úřadům se sledováním jeho dalšího výskytu, odchytávali komáry a posílali je odborníkům z projektu Mückenatlas (Komáří atlas) k analýze.

Z Asie se komár do Evropy rozšířil při převozu zboží, jako jsou pneumatiky nebo okrasný bambus, jeho rozšiřování podporuje i klimatická změna. Do Česka se dostával prozatím z jihu. Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ale nepovažuje jeho populaci v Česku za etablovanou.

Saským případem je poprvé výskyt komára tygrovaného zaznamenán u severní hranice Česka. V Německu to ale není poprvé. Podle německého statistického úřadu je etablovaná populace tohoto asijského bodavého hmyzu v Berlíně, části Durynska, východní části Bavorska a především v dlouhém pásu podél německo-francouzských hranic a dál na sever až k Frankfurtu nad Mohanem. Podle saského ministerstva ale není zatím znám případ, kdy by komár tygrovaný přenesl v Německu na člověka nemoc.

Letos v únoru potvrdilo výskyt komára tygrovaného také Slovensko. Opakovaně byl zjištěn v Bratislavě. V Rakousku má komár podle ECDC etablovanou populaci na jihu země, Polsko zatím jeho výskyt nehlásilo.

Před rostoucím nebezpečím šíření nemocí přenášených komáry v Evropě, včetně těch přenášených komárem tygrovaným, ECDC varovalo loni. Podle něj se komár tygrovaný rozšiřuje čím dál tím více na sever a na západ Evropy. Obdobné varování před nemocemi přenášenými komáry vydala i Světová zdravotnická organizace (WHO).


reklama

 
Jaromír Mrhal
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist