https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hygienici-zaznamenali-poprve-na-olomoucku-vyskyt-invazniho-druhu-komara
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hygienici zaznamenali poprvé na Olomoucku výskyt invazního druhu komára

30.7.2024 11:16 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Hygienici zaznamenali na Olomoucku poprvé výskyt invazního druhu komára Aedes japonicus (asijský keřový komár). Tito komáři jsou potenciálními šiřiteli některých onemocnění, v tuzemsku ale přenos nemocí z nich na člověka není evidován. Napadají však lidi a jsou aktivní ve dne a vpodvečer.
 
V Evropě je výskyt tohoto druhu monitorován od roku 2000, v Česku byl poprvé potvrzen v roce 2021 ve dvou lokalitách blízko státní hranice na jižní Moravě a v jižních Čechách. ČTK o tom informovala mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná.

"Larvy tohoto druhu komára se vyvíjejí v přirozeně i uměle zadržené vodě v nejrůznějších barelech, kontejnerech, pneumatikách, květináčích, sudech, okapech, dutinách stromů a ve skalních dutinách. Ve své domovině ve východní Asii přezimuje ve stadiu vajíčka a v teplejších oblastech i ve stadiu larvy. Na Olomoucku byl zjištěn výskyt v IBC kontejnerech se zadrženou dešťovou vodou," uvedla mluvčí.

Hygienici dosud komárům v úmyslně zadržené dešťové vodě na zahradách a u rodinných domů nevěnovali pozornost, protože se jednalo výhradně o druhy komárů sající krev na ptácích, nikoli na člověku.

"Na rozdíl od těchto přirozeně se vyskytujících komárů samice druhu Aedes japonicus sají krev savců a aktivně napadají člověka, a to jak přes den, tak zejména v podvečer," doplnila Koutná. "Byť je výskyt komára druhu Aedes japonicus ve světě spojován s přenosem vážných nemocí, v České republice není případ přenosu nemoci z tohoto duhu komára na člověka evidován," uvedla.

Hygienici v souvislosti s výskytem tohoto invazivního druhu komára upozorňují na zásadní změnu v přístupu k ošetřování vody v umělých nádržích proti komárům v Olomouckém kraji. Tento komár totiž dokáže pobyt na zahradě podle nich značně znepříjemnit. Zabránit jeho množení má pomoci kontrola zahrad a tamních nádob s vodou.

"Lidé, v jejichž oblasti je přítomnost komára potvrzena, by měli vodu ve výše popsaných nádobách alespoň jednou týdně měnit. Řešením je také nádoby překrýt, aby do nich hmyz nemohl naklást vajíčka," dodala Koutná.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

30.7.2024 15:49
I amar prestar aen. Svět se změnil.
Han matho ne nen. Cítím to ve vodě.
Han mathon ned cae. Cítím to ze země.
A han noston ned gwilith. Cítím to ve vzduchu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist