https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-temelinskem-skladu-pouziteho-paliva-pribudou-tri-kontejnery
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V temelínském skladu použitého paliva přibudou tři kontejnery

10.1.2018 11:54 | TEMELÍN (ČTK)
Sklad použitého paliva vystačí na 30 let
Sklad použitého paliva vystačí na 30 let
Licence | Volné dílo (public domain)
Každý rok dají energetici do skladu čtyři až šest kontejnerů s použitým palivem. Při odstávce se teď na reaktorovém sále kontrolují parogenerátory a plní kontejnery použitým palivem. Do skladu v areálu elektrárny zamíří tři kontejnery, do jednoho se vejde 19 palivových souborů. Plný kontejner váží asi 115 tun, je vysoký 5,5 metru a má průměr 2,3 metru.
 
"Aktuálně je použitým palivem naplněn první z nich. Stále je umístěn na reaktorovém sále a v noci jsme dokončili jeho vysoušení. To se provádí vakuově pomocí speciální trubice. V kontejneru se snižuje tlak až na setinu atmosférického tlaku, a tím se odvádí zbytková vlhkost. Vlastní vysoušení zabere necelý den," řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Dodal, že po zkouškách těsnosti bude kontejner převezen do skladu vyhořelého paliva.

Pod dohledem kamer Mezinárodní agentury pro atomovou energii zde budou kontejnery až 60 let. Poté by se mělo použité palivo přemístit do trvalého úložiště, o jehož místě zatím rozhodnuto není.

"Sklad vystačí na 30 let provozu obou bloků," řekl mluvčí. Odstávka prvního bloku je zhruba ve třetině, denně se podle ředitele elektrárny Jana Krumla dělají desítky kontrol a revizí. Energetici zkontrolovali jaderné palivo, kontrolují také turbogenerátor nebo bezpečnostní systémy. Během odstávky naplánovali přes 16.000 činností. Odstávka potrvá do března, elektrárna letos plánuje i odstávku druhého bloku kvůli výměně paliva, jež začne 30. června a potrvá dva měsíce.

Elektrárna je největším výrobcem elektřiny v ČR, její produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. První elektřinu vyrobil Temelín v prosinci 2000. Loni vyrobil 16,48 terawatthodin (TWh) elektřiny, což je nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist