V záchranném centru na Filipínách se po 10 letech vylíhlo mládě orla opičího. Pomohla i Zoo Liberec
Ve filipínském záchranném centru je skoro 40 jedinců tohoto dravce, ale odchovávat mláďata se mu v posledních letech nedařilo. K úspěšnému vylíhnutí přispělo až vybudování detašované specializované odchovny uprostřed tropického deštného lesa a přesunutí chovných ptáků z voliér v záchranném centru do této klidné ptačí rezervace. "National Bird Breeding Sanctuary v Edenu byla zprovozněna teprve v únoru tohoto roku a hned v září tam samice po umělé inseminaci snesla vejce. Jedná se tedy o úplně první mládě v této nové odchovně, což je obrovská naděje do budoucna a potvrzení toho, že se jednalo o správné rozhodnutí," řekl Hanel.
Dva filipínští chovatelé letos v únoru navíc čerpali zkušenosti v liberecké zoo a díky spolupráci českých a německých zahrad získala filipínská záchranná stanice i vybavení zhruba za tři čtvrtě milionů korun. "V září, tedy na začátku hnízdní sezony orlů opičích, jsme na Filipíny dopravili například speciální inkubátory a líhně, které v centru chyběly, a přitom jsou pro zdárný umělý odchov poměrně zásadní. Díky nim se daří co nejvěrněji imitovat přirozené podmínky a optimalizovat teplotu i vlhkost během inkubace," dodal liberecký zoolog.
Odchovy v lidské péči podle něj hrají v záchraně ohrožených druhů před vyhynutím zásadní roli, protože v případě úspěchu je možné vypouštět odchovaná mláďata do volné přírody. "Šance na záchranu tohoto největšího a nejohroženějšího dravce světa je stále veliká. Snad se ho podaří do přírody navrátit tak, jako se podařilo díky chovům v lidské péči repatriovat orlosupy bradaté u nás v Evropě. Jejich situace byla s aktuálním stavem orlů opičích nemálo podobná," dodal Hanel.
reklama