https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zasadach-uzemniho-rozvoje-pardubickeho-kraje-je-misto-na-prehradu-u-albrechtic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V zásadách územního rozvoje Pardubického kraje je místo na přehradu u Albrechtic

3.7.2024 20:24 | ALBRECHTICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V zásadách územního rozvoje Pardubického kraje, což je určitá obdoba územního plánu obcí, se po nedávné aktualizaci objevilo místo pro uvažovanou přehradu na Moravské Sázavě. Je pro ni vymezena plocha takzvané územní rezervy vhodná pro akumulaci povrchových vod u obce Albrechtice. Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) měla v minulosti k možné stavbě přehrady výhrady.
 
"S lokalitou se počítalo už v minulosti, jen nebyla zanesena do zásad územního rozvoje kraje. Ministerstvo zemědělství aktualizovalo generel nádrží a my to musíme promítnout do krajských dokumentů. Vlastně jsme to uváděli do souladu s politikou územního rozvoje," řekl ČTK vedoucí oddělení územního plánování krajského úřadu Pavel Kotyz.

Agentura ochrany přírody a krajiny v minulosti uvedla, že se územní rezerva pro nádrž překrývá s tamní evropsky významnou lokalitou. Pokud by měla přehrada přesto vzniknout, bylo by nutné vytvořit novou evropsky významnou lokalitu s chráněnými biotopy a příslušnou plochou. To by však bylo podle velmi komplikované a musela by to schválit i Evropská unie.

Pode dřívějších údajů by přehrada měla pojmout 12 milionů krychlových metrů vody, zaujímala by plochu 73,6 hektaru. Její výstavba se zatím neplánuje. Podle Kotyzy by v takovém případě mohli všichni zúčastnění uplatnit své výhrady a připomínky ve stavebním řízení.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist