V zoo Dvůr Králové se narodilo mládě kriticky ohrožených antilop bongů horských
Antilopy bongo zoo chová od roku 1974. Zvířata tehdy dovezl přímo z Afriky tehdejší ředitel zoo Josef Vágner. V roce 1957 byl safari park první zahradou v tehdejším Československu, které se bongy horské podařilo rozmnožit. Svými více než 100 odchovy se dvorská zoo významně zasadila o vybudování takzvané pojistné populace v zoologických zahradách.
Mládě zatím zůstává i s matkou v zázemí pavilonu, který bongové sdílejí s okapi pralesními a chocholatkami červenými. Ven se vypraví, až to umožní počasí. "Bongové po porodu odkládají mláďata na bezpečné místo a vracejí se k nim na kojení. Je tedy nutné, aby si mládě nejprve navyklo na stáj jako prostor, kam se má vracet. Tak nebude hrozit, že se později ve výběhu zapomene a nevrátí se do teplé stáje," uvedla zoo.
Bongo horský je jednou z největších antilop, samci váží až 300 kilogramů. Žijí ve vyšších nadmořských výškách. Obě pohlaví mají spirálovitě zahnuté rohy, úzký profil jejich těla jim umožňuje snadný pohyb v lesích. Na rozdíl od ostatních lesních antilop žijí ve stádech, která v minulosti dosahovala počtu až 80 jedinců, tedy téměř tolik, kolik je dnes všech dospělých bongů horských v přírodě.
Safari park podporuje záchranu bongů i přímo v Africe, a to spoluprací s Mount Kenya Wildlife Conservancy, která usiluje o návrat bongů horských na svahy nejvyšší keňské hory Mount Kenya. Do přírody by se měla vrátit zvířata odchovaná v zajetí.
Dvorská zoo se specializuje na Afriku, velmi úspěšná je i v chovu nosorožců, zeber, hyen či hrochů. Zoo patří kraji a je nejvyhledávanějším turistickým cílem na východě Čech. Loni ji navštívilo rekordních 730.000 lidí.
reklama